Ylli I pretenduar i Chelesa rrëfen historin e tij Që të lë pa fjalë!!

PERTH, AUSTRALIA – JULY 23: Charly Musonda of Chelsea in action during the international friendly between Chelsea FC and Perth Glory at Optus Stadium on July 23, 2018 in Perth, Australia. (Photo by Albert Perez/Getty Images)

Charly Musonda dikur shihej si e ardhmja e Chelsea.

Nënshkrimi i tij në moshën 15 vjeç u pa si një grusht shteti i madh.

Po çfarë ndodhi me të, si ishte të thuhej se ai kishte vetëm 20% mundësi të luante përsëri, ai shpjegon cdo gjë pë median.

Për atë kishte pasur interes nga Barcelona, ​​Manchester City dhe Real Madrid, dhe një nga trajnerët e tij në Anderlecht tha se ai mund të ishte një nga pesë lojtarët më të mirë në botë.

Por që kur shënoi në debutimin e tij të plotë si 20-vjeçar, ai ka bërë vetëm gjashtë paraqitje të tjera për Chelsea, dhe ka luajtur vetëm katër herë në tre vitet e fundit.

Pasi u bashkua me Chelsea nga Anderlecht, Musonda ishte një pjesë integrale e ekipeve që fituan UEFA Youth League dhe FA Youth Cup.

Për të ndihmuar zhvillimin e tij, ai u bashkua me Real Betis në huazim, dhe u emërua në ndeshjes në 24 paraqitjet e para që bëri në dy parashikimet me klubin spanjoll.

Kur u kthye në Chelsea, menaxheri Antonio Conte i tha Musonda se do të ishte pjesë e skuadrës së ekipit të parë.

Dhe gjashtë javë pasi bëri debutimin e tij në Premier League në gusht 2017, ai shënoi golin e tij të parë në një ndeshje të Kupës EFL kundër Nottingham Forest, një lojë që ai e sheh si “finalen e Kupës së Botës“.

“Për mua, ishte si finale e Kupës së Botës. Unë shënova dhe pata një lojë të mirë, kështu që isha shumë i lumtur. Ishte një moment i shkëlqyeshëm.”

Në janar 2018, Musonda u bashkua me Celtic në një hua 18-mujore, por atë verë e ndërpreu dhe Chelsea e huazoi atë te Vitesse Arnhem.

Ai kishte vetëm 1 javë në klub kur ndodhi incidenti që do të ndikonte tre vitet e ardhshme të jetës dhe karrierëd së tij.

Musonda po luante në një miqësore kundër Antwerp ku kjo sfidë rezultoi me pasoja për të pasi ai të dëmtoj ligamentin në kembën e djathtë.

E dija që diçka nuk ishte në rregull menjëherë sepse u ngrita dhe nuk mund të ecja“, thotë ai.

Pas diagnosës fillestare Musonda do të dilte vetëm për disa muaj, por kur ai u përpoq të kthehej, ai mundi të bënte arriti katër paraqitje të shkurtra zëvendësuese për Vitesse në 2019.

Musonda kërkoi këshilla të mëtejshme mjekësore.

Mjekët thanë:

Nëse bëni një ndërhyrje kirurgjikale tani, do të humbni edhe një vit. Do të jenë tre vjet pa futboll, kështu që do të jetë e pamundur që të ktheheni “, shpjegon ai.

“Ata më thanë që shanset për t’u rikthyer ishin p20%. Të kthehesha dhe të isha në nivelin e lartë, të isha në gjendje të konkurroja dhe të luaja për një klub si Chelsea, nuk ishte i vogël për askënd.

Tani kanë kaluar katër vjet që kur Musonda u dëmtua, dhe ai ka bërë vetëm katër paraqitje zëvendësuese që nga ajo luftë fatkeqe.

“Vërtet është shumë e vështirë të kesh tre vjet pa qenë në gjendje të bësh atë që vërtet e do,” thotë ai.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme