Shtyhen përsëri vendimet që do merreshin për formatin e ri të Champions League 2024

Është vonuar vendimi për një format utë ri të planifikuar të Champions legue , me një fazë të parë me 10 ndeshje nga 2024.

Propozimi, i cili është diskutuar upër pothuajse dy vjet, pritej të nënshkruhej nga komiteti ekzekutiv i Uefa të Mërkurën, por u shty përsëri në 19 Prill.

Nën formatin e ri, faza aktuale e grupit do të hiqet.

Në vend të tij, numri i kualifikuesve do të zgjerohet nga 32 në 36, me hapësirë ​​për dy hyrje në “kartat e egra”.

Kartat e egra do të rezervohen për klube me koeficientin më të lartë në UEFA,  duke u bazuar tek pikë në suksesin e kaluar evropian.

Nëse formati do të përdorej tani, bazuar në tabelën aktuale, kjo do të thoshte që Liverpool do të fitonte një vend në Ligën e Kampionëve, pavarësisht se ishte i shtati në Premier League.

Sidoqoftë, dihet që brenda klubeve kryesore ka mosmarrëveshje për rregullat që vendosen për garat evropiane.

Për më tepër, klubet kundërshtojnë  formatin e ri, veçanërisht dy  karta të egra që janë planifikuar t’u jepen klubeve me renditje më të lartë që nuk kualifikohen në Ligën e Kampionëve.

Ka pasur kundërshtim të planeve, veçanërisht nga organizata e Leagues Evropiane.

Sipas formatit të ri, secila skuadër do të luajë 10 ndeshje kundër kundërshtarëve.

Ata që janë në tetë pozicionet më të larta do të kalojnë në fazën e nokautit, ku pozicionet nga nënta në të 24-ën që shkojnë në një raund play-off.        

Formati i ri do të shkaktojë një problem për lojën angleze dhe në veçanti Kupën EFL.

Kryetari i Crystal Palace Steve Parish më parë tha se Liga e Kampionëve me 36 skuadra do të kishte “një efekt shkatërrues” në lojën angleze.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme