Anglia-Poloni 2-1 : Në çfarë forme ndodhet skuadra e Gareth Southgate?

Anglia po shkëlqen në kualifikuesen për Kupën e Botës 2022 me nëntë pikë në total nga tre ndeshje , por kjo nuk mund të na heq disa dyshime për ekipin e Gareth Southgate.

 Menaxheri i Anglisë dhe lojtarët e tij nuk meritojnë shumë kritika pasi kaluan në krye të pozicionit në grupin e tyre, por kjo vjen me pikëpyetje se ende I presin shumë prova  më të vështria në muajt në vazhdim. 

Po cfarë gjendje ndodhet Anglia tani? 

Përgjigja është se Anglia po duket premtuese, por kjo mbetet ende për tu parë.

 Southgate po kryeson një skuadër të talentuar, rinore dhe ka mjaft armë sulmuese për të dhënë më të mirën në Euro, kjo garanci vjen nga shënimet e Harry Kane.

 Mason Mount i Chelsea është një talent i klasit më të lartë, ndërsa mesfushori i West Ham, Declan Rice, e ka zhvendosur ndeshjen e tij në një tjetër nivel këtë sezon dhe do të jetë pika mbështetëse e mesfushës së Anglisë këtë verë.

 Rajs është duke arritur në një  nivel të lojës duke u bërë i domosdoshëm.  

Po, këto kualifikime mund të mos jenë mjaftueshëm për të treguar vlerat e grupit, por gjithashtu është parë një rritje në nivelin e klubit nën menaxherin David Moyes këtë sezon.

 Phil Foden edhe një herë demonstroi origjinë e tij dhe presionet që në fillim të ndeshjes.

Kalvin Phillips i Leeds United shpreson se ai ka bërë sa duhet për të marrë një shans si mbrojtës i mesfushës nëse kapiteni i Liverpool Jordan Henderson nuk arrin të rikuperojë gjendjen e plotë të tij pas operacionit.

 Dhe pa harruar Jack Grealish të Aston Villas, kaq mbresëlënës për Anglinë kohët e fundit, edhe pse ai mund të ketë frikë se mungesa e tij nga dëmtimet mund të ketë lejuar të tjerët të avancojnë para tij.

 James Ward-Prowse i Southampton gjithashtu ka përfituar nga rasti për të treguar se është një pikë e fortë për Anglinë. 

 Anglia do të jetë një kërcënim i mirëfilltë në Europian, me Southgate që ka shumë mundësi për të zgjedhur.  

Ishte e papritur që kundërshtarët e Anglisë nuk i vunë në vështërsi shënuesit në dy ndeshjet e tyre të hapura kundër San Marinos dhe Shqipërisë, megjithëse Myrto Uzuni humbi një mundësi të madhe për Shqipërinë përpara se Anglia të fitonte 2-0 në Tiranë.

Kjo ishte arsyeja pse, në disa aspekte, ishte një fatkeqësi që Robert Lewandowski u dëmtua dhe kështu qëndroi larg kësaj ndeshje.

 Dhe, pas kësaj, frika ende mbetet se dobësitë mbrojtëse të Anglisë do t’i lënë ata të hapur për dëmtime kur të përballen me më të mirët, siç do të jenë në verë.

 Po sikur mbrojtja e Anglisë së fundmi të bjerë plotësisht nga kundështarët kryesore tē klasave të tjera në Europian? 

 Harry Maguire është një mbrojtës i fortë i Premier League por mund të shfaqi mungesën e tij të ritmit  në nivelin e elitës , ndërsa të dy Kyle Walker dhe Ben Chilwell janë më sulmues në qëllimin e tyre.

Gjithcka që mund të bejmë është të presim dhe të shikojmë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme