Maqedonia e Veriut tronditi katër herë kampionët e botës, gjerManin, ndërsa goli i Eljif Elmas siguroi një fitore tronditëse.

Goran Pandev me golin në minutat shtesë e pjesës së parë I dha epërsi Maqedonisë së Veriut përpara në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës 2022.

Ilkay Gundogan barazoi në fillim të pjesës së dytë pasi Leroy Sane ishte faull.

Por Maqedonia e Veriut, e renditur në vendin e 65-të në botë, rrëmbeu fitoren në pesë minutat e fundit kur Elmas goditi nga një distancë e afërt.

Sulmuesi i Chelsea, Timo Werner humbi një shans të mirë për të shënuar për ekipin e Joachim Low para fituesit të Maqedonisë së Veriut, pasi gjuajti disi larg nga distanca.

“Ne kurrë nuk kemi mundur një ekip me kaq shumë tituj”

 Ishte një humbje e parë në Grupin J për Gjermaninë dhe golat e parë që ata kishin pësuar në kualifikim.

 Humbja gjithashtu i dha fund 35 ndeshjeve të tyre pa humbje në kualifikimet e Kupës Botërore, duke u rikthyer pas në kohë humbjen e tyre 5-1 kundër Anglia në 2001.

 “Kjo është një zhgënjim i hidhur,” tha Low.

 “Ne nuk ishim aspak mirë, bëmë gabime. Kur luajtëm shpejt ishim të rrezikshëm por nuk i gjetëm mjetet e duhura për të qenë vërtet kërcënues.”

 “Në përgjithësi, ishte zhgënjyese të humbje kështu në shtëpi.”

Fitorja e Maqedonisë së Veriut ishte e dyta në Grupin J dhe do të thotë se ata janë të dytët me gjashtë pikë, tre prapa kryesuesve Armenia me Gjermaninë e treta.

 “Këta djem e kanë bërë Maqedoninë e Veriut krenare kundër fituesve të katër titujve të Kupës Botërore dhe tre kampionateve evropiane,” tha trajneri i Maqedonisë së Veriut Igor Angelovski.

 “Ne kurrë nuk kemi mundur një ekip me kaq shumë tituj. Tani na duhet të pushojmë pasi ato që kemi arritur duan ende punë.”

 Para fillimit, lojtarët e Gjermanisë dhanë mesazhe duke shpalosur një banderolë që mbështeste të drejtat e njeriut.

 Lojtarët e Gjermanisë gjithashtu kishin veshur bluza për të treguar mbështetje për punëtorët migrantë të Katarit përpara fitores së tyre kualifikuese të Kupës së Botës ndaj Islandës të Enjten.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme