Nico Rosberg thotë se sporti duhet të ketë një qëllim

Ish kampioni i botës në Formula 1, Nico Rosberg, thotë se sporti duhet të përmbajë qëllimin dhe se F1 duhet të bëjë më shumë për të arritur këtë qëllim.

Rosberg, 35 vjeç, beson se futbolli promovon çështje të rëndësishme, të tilla si qëndrueshmëria, me F1 që përqendrohet në karburantet sintetike.

Gjermani ka një ekip në serinë e garave Extreme E të ndërgjegjshëm për klimën, e vendosur të fillojë të Shtunën në Arabinë Saudite.

“Me RXR shpresoj të frymëzoj botën e sporteve për të arritur qëllimin shumë më fort,” tha ai.

“Merrni shembull Kampionatin Evropian në futboll, Unë mendoj se duhet të shpresojmë të arrijm një kampionat të tillë për të vendosur qëllimin në thelb të tij, për të përdorur arritjet dhe për të rritur ndërgjegjësimin për ndryshimin e klimës,” shtoi ai.

Dhe Rosberg dëshiron që ish-sporti i tij F1 të marrë drejtimin në qëndrueshmëri si dhe Extreme E.

“F1 nuk ka ende një qëllim të shkëlqyeshëm – motorsporti duhet të pozicionohet si me qëllim të madh për njerëzimin.

Formula 1 mund të bëjë më mirë dhe ata po punojnë për të. Karburantet sintetike, për shembull, nëse marrin përsipër dhe punojë për këtë qëllim, mund të përfitojnë miliona njerëz në të gjithë botën.

“Por F1 ka bërë shumë tashmë me materiale të lehta dhe motorë hibridë, i cili është motori më efikas në botë”.

Ndërsa Lewis Hamilton garon për titullin e tij të tetë rekord botëror F1, Rosberg vazhdon të nisë një karrierë në qëndrueshmëri.

Por ai thotë se marrëdhënia e tij me Hamilton është neutral pasi ekipi i tij RXR përgatitet të shkojë kundër ekipit të Hamiltonit X44 në Extreme E.

“Do të ishte mirë të përsërisim Lewis v Nico në Extreme E – lufta midis dy makinave do të ishte e jashtëzakonshme”, tha ai.

Rosberg dhe Hamilton garuan gjatë një periudhe të famshme të trazuar si shokë të ekipit në Mercedes në F1 midis 2013 dhe 2016, që përfshinte përplasje në rrugë tre herë.

Rosberg mundi Hamilton, 36 vjeç, në kampionatin botëror F1 2016, pasi kishte humbur dy sezonet e mëparshme, dhe menjëherë doli në pension.

“Ishte një marrëdhënie shumë neutrale”, shton Rosberg. “Ne të dy jetojmë në Monako, kështu që herë pas here përplasemi me njëri-tjetrin në dyqane.”

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme