Carl Frampton tërhiqet pasi humbi ndaj Jamel Herring ndërsa ëndrra e titullit botëror shkatërrohet!

Carl Frampton njoftoi pensionin e tij pas dështimit në përpjekjen e tij për t’u bërë kampioni i parë botëror i Irlandës me tre pesha.

Frampton po kërkonte të krijonte histori në Dubai kundër Jamel Herring por u ndal në raundin e gjashtë.

Herring bëri fillimin më të mirë dhe e arriti ta mundte sfiduesin e tij duke filluar nga seanca e pestë, dhe bëri atë të hidhte peshqirin në seancën tjetër për të sinjalizuar fundin e karrierës së shkëlqyer të Irlandezit të Veriut.

“Jam thellësisht i mërzitur. Doja t’i kushtoja këtë fitore Billy McKee,” tha Frampton.

“Unë thashë se do të dal në pension nëse e humbas këtë luftë dhe kjo është ajo që unë do të bëj
vërtet.”

“Tani dua t’ia kushtoj familjes sime pjesën tjetër të jetës. Boksi ka qenë i shkëlqyeshëm për mua, por gjithashtu ka qenë i keq për mua.

Një ish-kampion botëror në pesha të super të lehta dhe pesha të lehta, Frampton po dëshironte të shtonte koleksionin e tij të rripave.

Herring fitoi rripin e tij duke mundur Masayuki Ito në 2019 dhe vazhdoi me fitore të suksesshme kundër Lamont Roach dhe vitin e kaluar kundër Jonathan Oquendo i cili u skualifikua për goditje me kokë të qëllimshme

Herring kaloi raundin e dytë ndërsa kapi Frampton me goditjen e majtë ndërsa kundërshtari i tij shikonte të mbyllte distancën.

Frampton shënoi goditjen e tij më të mirë në seancën e tretë me një dorë të majtë që e detyroi kampionin të kthehej në litarë.

Herring u detyrua të kthehej përsëri në të katërtin dhe u shkaktua një prerje mbi syrin e tij të djathtë ndërsa Frampton u pa të gjakosej.

Por kampioni tregoi pak shenja se ishte i dekurajuar dhe ai e goditi Frampton me një dorë të majtë drejt në strofën tjetër.

Dhe ai përsëriti mashtrimin në raundin e gjashtë, këtë herë me një prerje të majtë.

Frampton mundi numërimin por u shpëtua nga këndi i tij sekonda më vonë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme