Daniel Ricciardo mbështet ndryshimet në pistën Albert Park

Drejtuesi i McLaren, Daniel Ricciardo ka mbështetur ndryshimet që po bëhen në qarkun e Formula 1 të Australisë në përpjekje për të përmirësuar garën.

 Shtatë nga 16 kthesat në pistën Albert Park të Melburnit janë duke u modifikuar për garën e këtij viti, e cila është riplanifikuar për 19-21 Nëntor. 

Këto ndryshime janë të domosdoshme dhe do sjellin përmisime në garat e ardhme, jam shumë i sigurt për këtë,” tha Ricciardo.

 Australia kishte planifikuar të fillonte sezonin 2021, por kufizimet e Covid në vend bënë që shtyheshin për një datë të re në nëntor.

Organizatorët e Grand Prix Corporation Australianet kanë përfituar nga vonesa që u shkaktuan për të bërë modifikime në pistë, e cila është një vend i njohur si për tifozët ashtu edhe për personelin e F1.

Përveç ndryshimit të kikanit 9 dhe 10 për më shumë efektivitet. Kthesa Një, Tre, Gjashtë, 13 dhe 15 do të zgjerohet, ndërsa kamera e pistës do të rregullohet në Kthesën Tre dhe Kthesën 13.

 Ndryshimet pritet të zvogëlojnë kohën e xhiros me pesë sekonda, do të shkurtojnë gjatësinë e qarkut nga 5.303 km (3.3 milje) në 5.231 km (3.25 milje) dhe do të zvogëlojnë pistën nga 16 në 14 kënde.

 Ideja e ndryshimeve është që parakalimi të bëhet më i realizueshëm në Kthesën Një, Tre dhe Kthesën 13.

 Ricciardo shtoi: 

Ne duam ti bëjmë garat më emocionuese për të gjithë, kjo është ajo që të gjithë dëshirojm dhe mendoj se këto ndryshime janë në drejtim të asaj që duam. Gara më të mira, më shumë beteja.”

 Shefi ekzekutiv i Korporatës Grand Prix të Korporatës Andrew Westacott tha:

 “Këto modifikime qarku nënkuptojnë gara më të shpejta, me shumë mundësi të reja për shoferët për të luftuar.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme