Wolves ka emëruar meanxherin e ri të tyre…

Wolves kanë emëruar ish-shefin e Benfica, Bruno Lage si menaxherin e tyre të ri.

Lage më parë ka qenë ndihmës i Carlos Carvalhal në Sheffield dhe Swansea para se të bashkohej me Benfica, ku fitoi titullin Portugez në 2019.

45-vjeçari pason shokun tjetër portugez Nuno Espirito Santo, i cili u largua nga Wolves në fund të sezonit pas katër vitesh.

“Unë jam i lumtur, i ngazëllyer, me një ambicie të madhe për të bërë gjëra të mëdha për këtë klub,” tha Lage.

Nuno, i cili mori drejtimin te Wolves në 2017, fitoi Kampionatin në sezonin e tij të parë para se ta drejtojë klubin në përfundimet e njëpasnjëshme të renditura në vendin e shtatë në Premier League.

Ai u tërhoq muajin e kaluar pasi klubi përfundoi i 13-të pavarësisht se nënshkroi vetëm një zgjatje të kontratës tre-vjeçare për deri në 2023.

Lage ka qenë pa punë që kur u largua nga Benfica qershorin e kaluar pas 18 muajsh në krye të detyrës.

Ai mori drejtimin e klubit të Lisbonës në fillim të janarit 2019 dhe ata e përfunduan sezonin si kampion.

Sidoqoftë, fushata nuk shkoj aq mirë dhe Lage u shkarkua në qershor 2020.

Lage kurrë nuk ka luajtur futboll profesionalisht dhe filloi karrierën e tij si trajner në moshën 21 vjeç.

Ai u transferua për herë të parë në Angli si ndihmës i Carvalhal në Sheffield në 2015, më pas në Swansea në 2017, para se të kthehej në Portugali në fund të sezonit 2017-18 si trajner i skuadrës B të Benfica.

“Jam shumë i lumtur. Është një mundësi e madhe. Jam shumë i lumtur sepse jam kthyer në këtë vend dhe të jem menaxher i një ekipi të madh,” shtoi Lage.

“Unë dua të krijoj një dinamikë të mirë me të gjitha departamentet e klubit. Jam përpjekur t’i lidh të gjithë së bashku për të filluar ndërtimin e ciklit të ri.

Ai thotë se është një mundësi e mirë për të kuptuar se çfarë bëri Nuno në këto katër vjet dhe ambicia e tij është të vazhdoj dhe të përmirësoj atë që bëri ai.

Total
15
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme