KryesoreNBA

Westbrook ndez Rackets në O.T.

.

ORLANDO, Florida – Pasi nuk luajti një lojë konkurruese nga Shoqata Kombëtare e Basketbollit që nga muaji Mars dhe mbërriti vonë në kamp stërvitje për shkak të një testi pozitiv Covid-19, e Premtja ishte një provë e aftësisë fizike të Russell Westbrook.

Jo vetëm ekipi i tij, Houston Rockets, e shtyu në kufirin në ESPN Wide World of Complex Sport në Disney World, por kundërshtarët e tyre, Dallas Mavericks, kërcënuan t’i ekzekutojnë në dy tremujorët e parë.

Rivalët e tyre midis qyteteve shënuan 85 pikë në gjysmën e parë të sezonit, por epërsia e tyre ishte vetëm 10 pikë, me Westbrook dhe James Harden duke mbajtur Houston në lojë.

Ata kishin shënuar gjithsej 43 pikë në atë kohë dhe kishin ngritur një ingranazh pas pushimit, duke dhënë gjithsej 31 pikë dhe 49 pikë përkatësisht, duke përfaqësuar një fitore prej 153-149 jashtë orarit.

Rockets (41-24) pohuan serinë e sezonit me Dallas (40-28) dy ndeshje në një duke ngritur përfundimisht disa forca mbrojtëse në shtrirjen e çerekut të katërt.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gjurmimi 139-137, Houston mori një goditje të shpejtë nga një hedhje e lirë e humbur nga Harden nga Robert Covington me 3.3 sekonda e mbetur  jashtë orarit, dhe Luka Doncic i Dallas kreu një gabim në një faull sulmues me 28.3 sek.majtas, mungesa e tij në fund ishte e mjaftueshme për t’i dhënë fitoren Houston.

Westbrook më vonë i tha ESPN të gërmonte thellë, me Lojtarin më të Vlefshëm të Vitit 2017 (MVP) duke pranuar se ai ishte pak prapa në palestër për shkak të infeksionit të tij Covid-19.44

Është e vështirë,” tha roja, i cili gjithashtu kishte njëmbëdhjetë kërcime dhe tetë asistime. “Të jem në shtëpi për 18, 19 ditë, jo stërvitje … isha pak i ngadaltë sonte, por patjetër që do të përparoj më mirë.

“Ne kemi punuar rrugën tonë drejt asaj fitore. Shkuam dhe e morëm atë lojë. Ata menduan se e kishin, dhe ne shkuam dhe e morëm “.

Harden u pajtua që Rackets kishin treguar guximin e tyre përpara play off-it më vonë këtë muaj.

“Besimi ynë u rrit në mbrojtje, veçanërisht në atë çerek të katërt,” tha MVP i vitit 2018, i cili shtoi nëntë kërcime dhe tetë asistime. “Vazhdonim të shtynim ritmin, vazhduam të luftonim. Vazhduam t’i thoshim vetes se ishim ndërtuar për të. Do të luajmë për katër çerek. Kemi këmbë për t’i rezistuar ashpërsisë mendore ”.

Sidoqoftë, Mavericks u la në një dështim spektakolar, pavarësisht fitores së dukshme në duart e tyre.

Kristaps Porzingis e vendosi përpara Dallas me 39 pikë dhe 16 kërcime, ndërsa Donçiç regjistroi një të trefishtë të 15-të të sezonit me 28 pikë, 13 kërcime dhe 10 asistime.

Por sulmi i tyre fyes nuk ishte i mjaftueshëm për t’i fituar ata, duke bërë që skuadra të bënte disa vetë-ekzaminime më pas, pasi dëshironin të fitonin një anketë pas sezonit për herë të parë që nga sezoni 2015-16.

“Kjo është një humbje e rëndë,” tha trajneri i Dallas, Rick Carlisle. “Kjo është aq e vështirë sa s’bëhet, dhe zbret në performancën themelore.”

Doncic shtoi, “Ne jemi një ekip i ri. Kemi ende shumë për të mësuar. Patjetër do të përmirësohemi. E di që do të takohemi kur të ketë më shumë rëndësi, kështu që unë nuk shqetësohem për këtë.”

Në ndeshjen tjetër të madhe të ditës, duke mbretëruar MVP Giannis Antetokounmpo shënoi 36 pikë, kur drejtimi i Milwaukee Bucks (54-12) mposhti Boston Celtics 119-112 në ndeshjen e tyre të parë pasi sezoni u mbyll në Mars për shkak të Covid -19.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.