BOXKryesore

WBC bën përzgjedhjen, Saul “Canelo” Alvarez kundër Avni Yildirim .

Dyluftimi iWhyte-Povetkin dhe Taylor-Person 2 do të transmetohen live në Sky Sports Box Office

Kërkimi i gjatë i Canelo për një kundërshtar,bëri të mundur shtyrjen e datës së synuar 12 Shtator ,por nëse kushtet vendosen ai mund të përfundojë në përballje me Yildirim.

Canelo mban titullin WBC për sa i përket peshave të mesme, ndërsa Yildirim është sfiduesi  i titullit super të mesëm që ra fundjavën e kaluar.

David Benavidez u zhvesh nga rripi pasi nuk arriti të fitojë peshë para se të përmisojë karrierën e tij të pamposhtur në 23 luftime.

Kjo i jep Canelo mundësinë për të konsoliduar statusin e tij si kampion bote me katër pesha.Ai ka fituar në peshë super të lehta, të mesme, të super të mesme dhe të lehtë të rëndë.Ai u largua nga Rocky Fielding për të fituar titullin e rregullt të WBA të peshës së mesme, por duke pretenduar se rripi i lirë WBC do ta shtrëngonte ndeshjen.

Canelo më parë kishte konsideruar kampionët e botës super të mesme, Billy Joe Saunders (WBO) dhe Callum Smith (WBA) një nga kundërshtarët  e tij të ardhshëm. Një opsion tjetër ishte dhe Jason Quigley nga Irlanda .

Dështimi i Benavidez  ka celur derën e pretendimeve te Canelo.Yildirim turk është numri 1 në renditjen e organit drejtues dhe kështu i ka borxh një shans.Ai ka fituar 21 nga 23 luftimet e tij – xhiroja e tij e pamposhtur u përfundua me nokaut nga Eubank Jr. në 2017.

Yildirim humbi luftën e tij më të fundit me Andre Dirrell, i cili ishte gjithashtu për titullin e lirë të kategorisë së mesme të WBC të WBC. Dirrell, nga ana tjetër, humbi rripin te Benavidez.

A do të luftojnë përsëri Canelo dhe Golovkin?

 

“Ne zhvilluam disa diskutime për të bërë luftën e tretë me Gennadiy Golovkin, e cila do të ishte shumë emocionuese”, tha Eric Gomez i Golden Boy, i cili promovon Canelo, ekskluzivisht në Sky Sports.

“Ai është i gatshëm të sjellë argëtim në dyluftimin e tretë.Shpresojmë se mund t’i befasojmë të gjithë duke e filluar atë luftë vitin e ardhshëm.Ata të dy kuptojnë që ngjarjet e tyre ishin shumë të suksesshme. Për ta, në emër të parave , do të ishte shumë e dobishme të luftosh përsëri.

Mbi të gjitha, tifozët janë shumë të interesuar.Të dy luftërat kanë qënë tepër emocionuese

 

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.