Vihet në rrezik lufta e shumëpritur midis Saul Alvarez Dhe Billy Joe Saunders

Billy Joe Saunders nuk mori pjesë në detyrimin e tij mediatik të javës së luftës.

Ekipi i tij tha se ndeshja e tij kundër Saul Alvarez nuk do bëhej për shkak të një mosmarrëveshje rreth unazës së natës së luftës.

Saunders pritet të luftojë meksikanin në Teksas të Shtunën për tre nga katër titujt botërorë të peshave të mesme.

Babai i Britanikut është zemëruar nga përdorimi i një unaze të propozuar.

“Ne ju kërkojmë falje tifozëve“, tha Tom Saunders.

“Unë nuk mund ta lejoj djalin tim të boksojë në një unazë prej 20 metrash. Ne nuk mund të dorëzohemi”.

Super pesha e mesme britanike John Ryder ka postuar një artikull në Instagram i cili thotë se ai do largohet për në Arlington, Texas në rast se Saunders tërhiqet.

Babai i Saunders i tha ‘IFL TV’ se “lufta ka mbaruar” dhe se djali i tij nuk do të takonte Alvarez për të pozuar për median dhe përgjigjen e pyetjeve në terren të Martën.

Ai tha se ekipi i Saunders dëshiron një unazë 20 metra, por kanë bërë kompromis duke rënë dakord për 18 metra.

Ai thotë se atyre u është thënë “është 20 metra ose rezervoni fluturimet tuaja në shtëpi”.

“Unë nuk do lejoj djalin tim të luftojë në një unazë 16 metra duke supozohet të jetë peshë për peshë mbreti i boksit.

Disa nga atributet më të mira të 31-vjeçarit Saunders si luftëtar është lëvizja, dhe ai pritej gjerësisht të miratojë një strategji dhe lëvizje në përballjen me Alvarez.

Strategjia bëhet më e lehtë nëse ka hapësirë ​​të bollshme për të lëvizur në rrjet.

Më vonë të martën, 30 vjeçari Alvarez tha:

E vërteta është se nuk më intereson madhësia e unazës. Unë thjesht do të shkoj atje dhe do të bëj punën time. Nuk është justifikimi i vetëm që ai ka pasur, ai ka pasur shumë justifikime “.

Sidoqoftë, nuk ka pasur ndonjë konfirmim të arritjes së një marrëveshjeje.

Nuk është hera e parë që tema e unazës bëhet e diskutueshme në një luftë të profilit të lartë.

Kur Tyson Fury mundi Wladimir Klitschko në 2015, ekipi i tij kishte kërcënuar të tërhiqej nga lufta natën për shkak të një shtrese shkumë nën kanavacë që ata besuan se ishte në vend për të penguar lëvizjen e tij. Materiali u hoq më pas.

Saunders, i pamposhtur në 30 periudha, mban titullin botëror të peshave të mesme WBO.

Alvarez ka një humbje në 58 gara, ka rripat WBA dhe WBC.

Lufta është parë gjerësisht si më e madhja në çdo peshë deri më tani në 2021 dhe do të mbahet rreth orës 05:00 të Dielën në mëngjes.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme