F1Kryesore

‘Unë nuk isha mjaft i mirë’, thotë Hamilton pasi Bottas mori pole në Silverstone

SILVERSTONE, Mbretëria e Bashkuar (AFP) – Kampioni botëror Lewis Hamilton pranoi se ai ishte “jo aq i mirë” pasi Valtteri Bottas tregoi pse kampionët Mercedes e ri-nënshkruan atë për 2021 në fillim të kësaj jave duke marrë pozicionin e polit në Grand Prix të 70-vjetorit të Shtunën (8 Gusht).

Me guximin, vendosmërisë dhe ritmin, Bottas mundi shokun e tij të skuadrës dhe kampionin botëror Hamilton.

Ishte poli i tij i dytë në këtë sezon të vonuar për shkak të koronavirus dhe i 13-ti i karrierës së tij, pasi ai synon të ngushtojë epërsinë e 30 pikëve të Hamilton në garën e titullit të këtij viti.

“Ai bëri më mirë në fund të ditës,” tha Hamilton.

“Dhe ndoshta varet nga unë që thjesht të mos bëj një punë mjaft të mirë në fund. Unë nuk isha aq mirë, por ishte relativisht afër, kështu që nuk është fundi i botës.”

Hamilton u kualifikua i dyti për të konfirmuar një mbyllje rekord të 67-të të rreshtit të parë të rendit të parë nga Mercedes, por ai ishte qartë i irrituar nga dështimi për të marrë polin e tij të tetë personal të Silverstone.

“Në të vërtetë ishte një akt balancues sot”, tha Hamilton.

“Nuk ishte aq e lehtë për tu kapur. Dje ishte një ditë shumë më e mirë. Kemi një organizim pak më të ndryshëm, (kështu do të jetë) interesant për të parë se si funksionon”.

Bottas u lehtësua dhe u kënaq me përpjekjet e tij.

“Unë thjesht dua të kualifikohem dhe veçanërisht kur shkon mirë – është një ndjenjë aq e mirë dhe aq e bukur për të marrë gjithçka nga makina dhe vetja. “

Ekipi i Mercedes ka dominuar në sezonin e deritanishëm, duke fituar të katër garat nga pozicioni pol – tre nga Hamilton dhe një nga Bottas.

Gomat më të buta që Pirelli prezantoi këtë fundjavë sugjerojnë që një garë më taktike të jetë në ofertë, siç thanë të dy drejtuesit.

“Ne kemi komponime të ndryshme të gomave”, tha Bottas.

“Pra, sigurisht që do të kërkojë pak më shumë menaxhim në vende të caktuara në rrugën e duhur dhe strategjia do të jetë e ndryshme nga fundjava e kaluar”.

Suksesi i Bottas i solli Mercedesit një pozicion rekord të nëntë radhazi të polit në Silverstone dhe një pol të 199-të si furnizues i motorit F1.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.