‘Unë jam shumë i zemëruar me veten time’ thotë Sainz, ndërsa shpjegon gabimin që kopromentoi garën e tij në Baku.

Një gabim i rrallë në mesin e garës nga Carlos Sainz e pa atë duke rënë në Grand Prix të Azerbajxhanit, pasi ai u mbyll në Kthesën 8 dhe u detyrua të shkonte në rrugën e arratisjes.

Ishte një gabim që e la Sainz siç i tha ai medias pas garës, se ishte “shumë i zemëruar” me veten e tij.

Duke filluar xhiron e pestë, Sainz kishte humbur ndaj Red Bull të Sergio Perez, duke zbritur në të gjashtin.

Por pasi u përplas në fund të xhiros 10, Sainz e pa të kyçur gomat e tij në Kthesën 8 dhe u drejtua drejt në balotazh.

Ai u dëgjuar duke bërtitur i irrituar në radio ekipit pas gabimit para se t’i kërkonte falje inxhinier.

Ky gabim e rrëzoi atë nga i 11-të në të 15-të, që do të thotë se Sainz duhej të luftonte në rrugën e tij si Antonio Giovinazzi i Alfa Romeo për t’u rikthyer, duke u rikuperuar përfundimisht në xhiron e tetë pasi shoku i ekipit Charles Leclerc përfundoi i katërti.

“Për momentin unë jam shumë i zemëruar me veten time,” tha Sainz pas garës, “dhe me faktin që edhe një herë nuk arrita të bëj një fundjavë sic duhej dhe pësova shumë me gomat”.

I pyetur për të shpjeguar mbylljen e Kthesës 8 në veçanti ai tha:

“Në Kthesën 8 unë gjykova gabimisht kapjen që kisha dhe ndoshta humba pak përqendrimin duke menduar për gjëra të tjera dhe thjesht frenova shumë vonë, shumë e vështirë, që do të thosha se mbylla dy goma përpara dhe vendosa të marr rrugën e arratisjes. “

Sainz duhej të luftonte përpara Giovinazzi para se të mbaronte Xhiron e tetë.

“Unë mendoj se kam humbur rreth 20, 25 sekonda nga koha e garës, kam pikasur dy gomat e mia të përparme dhe padyshim dhe isha me të vërtetë” shtoi ai.

Ai shpjegon se si i bllokoj frontet në Kthesën 2 në të dy fillimet dhe pastaj se si i bllokoj frontet në Kthesën 8 me goma të forta, kështu që është padyshim ishte daj që duhet të adresoj dikur.

Rezultati i garës së dyshes Scuderia pa ekipin të shkonte përpara McLaren në xhiron e tretë.

Dhe Sainz po përpiqej të shikonte në anën e ndritshme në fund të fundjavës së tij të Çmimit të Madh në Azerbajxhan, duke u thënë mediave:

“Padyshim që ritmi nuk ka qenë problem. Ritmi ka qenë i fortë gjatë gjithë fundjavës dhe ritmi i garës, megjithëse ishte pak mbrapa Mercedesit dhe Red Bull, ai ishte akoma i fortë. Kështu që unë ende marr pozitive, se vetë ritmi në makinë është shumë i mirë.

Por ai pohon se ka nevojë të përmirësohet, me ndjenjën e ftohtë në gomë, me mbylljen e përparme dhe kjo do e ndihmojë të bëj një fundjavë të mirë.

Total
27
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme