UEFA merr vendime të reja për skuadrat në Kampionatin Evropian të kësaj vere.

UEFA Champions League’s ambassador Hamit Altintop poceeds to the UEFA Champions League football cup round of 16 draw on December 16, 2019 in Nyon. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)

UEFA ka dhënë miratimin pasi Fifa zgjati përdorimin e pesë zëvendësuesve për të mbuluar ndeshjet e kualifikimit të Kupës së Botës, të cilat zgjasin deri në Mars 2022. 

Finalet e Champions League në tetor dhe play-offet e rënies marsin e ardhshëm do të lejojnë gjithashtu pesë zëvendësime.

Uefa tha se rregulli mbetet “i vlefshëm në sfondin” e lojërave të ndikuara nga pandemia.

Vendimi fillestar për të rritur numrin e zëvendësimeve nga tre në pesë u mor për shkak të pandemisë.

 Ishte një rregull që është miratuar gjerësisht në cdo nivel klubi në të gjithë botën, me përjashtim të  Premier League i vetmi në Evropë që nuk ka lejuar pesë zëvendësime për sezonin 2020-21.

Ndërkohë, komiteti drejtues I futbollit Evropian miratoi gjithashtu heqjen e kufirit të kapacitetit 30% në vendet që zhvillojnë ndeshjet e Uefa.

 Kufijtë e kapacitetit së stadumit  tani do të përcaktohen nga autoriteti përkatës lokal, tha Uefa.

 Sidoqoftë, tifozët vizitorë nuk mund të ndjekin ndeshjet deri në finalet e Champions League dhe Europa League në maj.

 Dhe ndërsa kishte pasur pritje që UEFA të miratonte një format të ri, të zgjeruar të Champions League për të hyrë në fuqi në 2024 në takimin e komitetit ekzekutiv të së Mërkurës, u tha se një vendim do të merrej në vend në 19 Prill.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme