Tyson fury na jep konfirmimin e datës për luftën me anthony Joshua!

Tyson Fury thotë se përballja e tij për titullin e peshave të rënda botërore me Anthony Joshua do të zhvillohet në Arabinë Saudite në 14 Gusht.

Kjo është shpallur si një nga luftrat më të mëdhatë në peshat e rënda për dekada dhe fituesi do të bëhet kampion i padiskutueshëm.

31 vjeçari Joshua, mban rripat WBA, WBO dhe IBF, ndërsa 32 vjeçari Fury, është kampion i WBC.

Lufta do të shohë të katër rripat të kontestohen në një periudhë të peshave të rënda për herë të parë në histori.

Kampioni i fundit i padiskutueshëm i peshave të rënda ishte Lennox Lewis i Britanisë nga 1999 në 2000.

Tani një boksieri të duhet të mbaj edhe rripin WBO për t’u njohur si kampion i padiskutueshëm.

Duke njoftuar datën e luftës në një video në Twitter, Fury tha:

“Të gjithë sytë e botës do të jenë drejt Mbretërisë së Arabisë Saudite dhe mezi pres të godas Anthony Joshua në skenën më të madhe të të gjitha kohërave.”

“Kjo do të jetë një nga ngjarjet më e madhe sportive ndonjëherë që ka parë planeti tokë. Mos e humbni.”

Megjithëse lajmet për luftën janë një nga sekretet më të ruajtura të boksit, as Joshua, promovuesi i tij Eddie Hearn apo bashkë-promovuesit e Fury Bob Arum dhe Frank Warren nuk e kanë konfirmuar zyrtarisht se do të zhvillohet.

Javën e kaluar, Hearn tha se lufta do të zhvillohej në Arabinë Saudite, por Fury nuk përmendi një vend.

Kur Joshua fitoi përsëri rripat WBA, WBO dhe IBF duke mundur Andy Ruiz në Dhjetor 2019, lufta u zhvillua Diriyah, në periferi të kryeqytetit Saudit Riad.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme