Tre ekipet që vazhdojnë të qëndroj në Superligën europiane, Real Madrid, Barcelona dhe Juventus mbrojnë planet e tyre përballë ‘kërcënimeve’ të UefaS…

Real Madrid, Barcelona dhe Juventus kanë mbrojtur planet e tyre për një Superligë Evropiane përballë kërcënimeve të Uefa-s.

Ata kanë ngelur 3 klubet e vetme nga 12 fillestarët ende që janë tërhequr nga ESL dhe po përballen me masa disiplinore nga organi drejtues i Evropës.

Nëntë klubet e tjera të përfshira, duke përfshirë gjashtë skuadra të Premier League, u është dhënë një dënim financiar.

Klubet themeluese kanë vuajtur,” tha një deklaratë e Real, Barca dhe Juve.

Të tre klubet thonë se ata janë përballur me “presione të papranueshme të palëve të treta dhe kërcënime … për të braktisur projektin“…

Kjo është e patolerueshme sipas ligjit,” vazhdoi deklarata e përbashkët.

ESL u njoftua në 18 Prill, por brenda 48 orësh planet ishin prishur, me klubet angleze që u tërhoqën pas protestave të tifozëve dhe presionit të qeverisë së Anglisë.

Të Premten, nëntë ekipet që janë tërhequr, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United dhe Tottenham Hotspur, plus AC Milan, Inter Milan dhe Atletico Madrid, thanë se ata do të “bënin të gjitha hapat brenda fuqisë së tyre” për t’i dhënë fund përfshirjes së tyre në ligën e shkëputur.

Barca, Juve dhe Real kanë thënë se ata do hapin proçesë gjyqësorë për brezat e rinj dhe presionet financiare me të cilat përballen klubet.

“Ne do të ishim shumë të papërgjegjshëm nëse, duke qenë të vetëdijshëm për nevojat dhe krizën sistematike në sektorin e futbollit, e cila na bëri të shpallim Super League” ata thanë.

“Çështjet materiale që çuan 12 klubet themeluese të shpallnin Superligën javë më parë nuk janë zhdukur.”

Klubet thanë se ata “pendohen që panë” nëntë klubet e tjera “tani e gjetën veten në një pozitë kaq të paqëndrueshme dhe kontradiktore kur nënshkruan një numër angazhimesh ndaj Uefa”.

Nëntë klubet që u tërhoqën kanë rënë dakord të japin një kontribut të vullnetit të mirë të kombinuar 15 milion euro për të përfituar futboll për fëmijë dhe bazë në të gjithë Evropën.

Ata gjithashtu do të mbajnë 5% të të ardhurave nga gara e Uefa-s të mbajtura për një sezon, duke filluar nga 2023-24, dhe këto para do të rishpërndahen, përfshirë në mbretërinë e bashkuar.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme