KryesoreNBA

T.J. Warren shënon 53 pikë në Pacers fiton ,fiton ndaj Sixers .

Pas një ndërprerje prej mbi katër muajsh, Filadelfia 76ers më në fund u rikthye në aksionin domethënës të lojës natën e të Shtunës në Orlando. Në të parën prej tetë lojërave “mbjellëse” para se të fillojë lojën pas sezonit, Sixers u ndeshën kundër Indiana Pacers; një ekip që ata ishin të lidhur me rekord në mbrëmje. Duke pasur parasysh ndikimin e tij në pozicionimin e play offit në Lindje, kjo lojë pati një nivel intrigash të shtuar.

Ata morën fitoren 127-121 kundër Philadelphia 76ers për të fituar serinë e sezonit dhe për të fituar dorën e sipërme në garën për mbjelljen e Konferencës Lindore. T.J. Warren vendosi  karrierën në një nivel të lartë prej 53 pikësh në 20-të-29 shtëna, duke përfshirë 9-të-12 nga një gamë prej 3 pikësh. Sezoni i tij i sezonit të lartë ishte 36. Niveli më i lartë i  karrierës së tij të mëparshme ishte 40 me Phoenix Suns. Vetëm Reggie Miller (57) dhe Jermaine O’Neal (55) kanë shënuar më shumë në një ndeshje në NBA për Pacers.

“Ishte një lojë e veçantë,” tha Warren. “I zhytur tërësisht në të. Laser i përqendruar gjatë gjithë ndeshjes. Shokët e mi të skuadrës më ushqyen topin në mënyrë të përsosur dhe e shtynë veten përtej. Bëra atë që di të bëj mëmirë . Të Vendos topin në shportë.”

Malcolm Brogdon (qafa) humbi ndeshjen e tij të 18-të sepse trajneri Nate McMillan duhej të linte një formacion fillestar që nuk e kishte përdorur kurrë më parë. Aaron Holiday, Victor Oladipo, Warren, Justin Holiday dhe Myles Turner luajtën së bashku për më pak se një minutë gjatë sezonit.

“Malcolm pati një dëmtim në skuadrën tonë të fundit (rrëmujat) kundër Spurs. Ai u godit rreth qafës”, tha McMillan për majën. “Qafa e tij ishte ngulfatur për dy ditët e kaluara. Ai u përpoq të kalonte nëpër xhirime këtë mëngjes dhe thjesht nuk mund të kthehej dhe nuk ndjehej sikur mund të luante sonte.”

Nuk kishte rëndësi të paktën për një ndeshje.

Pacers (40-26) u desh të përdorin një formacion që nuk e prisnin kurrë pas tre lojërave kacafytëse. Dhe ata mposhtën epërsinë masive të Philadelphia, e cila u drejtua nga Joel Embiid (41 pikë, 21 kërcime), Tobias Harris (30 pikë, tetë kërcime) dhe Ben Simmons (19 pikë, 13 kërcime).

Duke ndjekur  98-88 dhe 8:38 për të luajtur, Paqësorët u kthyen. Turner (nëntë pikë) doli i gjallë me disa kova tufë, siç bëri dhe Aaron Holiday (15 pikë, 10 asistime), Oladipo (15 pikë), T.J. McConnell (10 pikë, tetë asistime), Doug McDermott (10 pikë) dhe natyrisht Warren.

“Ne vetëm duhej ta bënim të vështirë për ta. T.J. Warren ishte i nxehtë, “tha Oladipo. “Stoli ynë ishte fenomenal. Djemtë bënë gjëra të vogla. Në fund të ditës, ne ushqenim dragoin. Të gjithë bënë atë që duhej të bënin për të bërë ekipin tonë të fitonte.”

Pacers luajti më shpejt, duke prishur kalimet e hyrjes në poste te Simmons dhe Horford duke ndihmuar  pëlqimet e pavlerësuara  të Justin Holiday (6 pikë, 4 vjedhje) dhe McDermott. Zbritjet e çuan Indianën në tranzicion dhe u përpoqën edhe 13 goditje të tjera në pjesën e parë drejt një epërsie 61-55.The Sixers, i cili nganjëherë kalonte pa një roje të vërtetë me Simmons që luante 4, pati 14 xhiro.Ata filluan t’i bëjnë Pacers më të vegjël në gjysmën e dytë, por ata nuk mund ta mbanin atë. The Sixers ishin 9-për-25 në 3s, por ishin minus-5 në realizime. Kjo mohoi avantazhin e 55-34 të Philadelphia në kërcimet. 

The Sixers ishin 9-për-25 në 3, por Pacers përfunduan 14-për-34. Kjo ndihmoi të zhdukej epërsia 55-34 e Philadelphia në kërcime. Warren rrëzoi rrëmujën 3 me një epërsi tre-pikë në sekondat e zbehta për ta bërë atë një lojë me dy topa. Sixers nuk dërgoi mbrojtës shtesë ose u përpoq të kapte topin nga duart e tij.

Oladipo mbushi boshllëqet përreth shpërthimit sulmues të Warren. Mbrojtja e tij ndihmëse ishte e rëndësishme, por ai sulmoi buzën vonë në gjysmën e parë për të arritur në vijën e faullës dhe trokiti një 3-sh të thellë në orën e shtënë. Pacers përdorën shumë zonë në gjysmën e dytë për të ngadalësuar Filadelfinë, e cila luajti më shumë në gjysmën e kursit. Oladipo nuk ishte mbështjellë për të provuar asgjë. Ai e dinte që ishte loja e Warren të shkëlqejë dhe zuri një vend në shpinë.

“Ai bëri të gjitha llojet e pemëve,” tha McMillan për Warren. “Off dribble, spot-up 3s, running-and-roll, ai është duke punuar në të. Ai po merr ato shanse. Filloi për të në Phoenix, por unë mendova se ishte diçka që na duhej nga ai kur ishim në gjendje të fillojnë përsëri këtë sezon … Ne kemi nevojë për ata tre burra që të përhapin dyshemenë dhe të rrëzojnë tre “.

 

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.