Super League e Evropës: Shefi i Liverpool, Jurgen Klopp kundër idesë, por nuk do ta lë

Jurgen Klopp është i vendosur të mbetet shefi i Liverpool dhe “të ndihmojë në zgjidhjen e problemit” pasi përsëriti kundërshtimin e tij ndaj Superligës Evropiane.

Kuqezinjtë janë një nga 12 klubet që bien dakord të bashkohen në garën e shkëputur.

Në 2019 Klopp tha se shpresonte se nuk do të kishte kurrë një Super League dhe para ndeshjes në Premier League me Leeds ai rikonfirmoi se mendimi i tij nuk kishte ndryshuar.

“Kam dëgjuar se do të jap dorëheqjen. Nëse kohët bëhen më të vështira kjo më bën edhe më të fortë që të qëndroj,” tha ai pas ndeshjes.

Zëvendës-kapiteni i Të kuqëve James Milner ishte edhe më kritik ndaj turneut të ri.

“Nuk më pëlqen as pak dhe shpresoj të mos ndodhë,” i tha ai medias.

Sistemi aktual ka funksionuar mirë për një kohë të gjatë. Ajo që e ka bërë atë të veçantë gjatë viteve të fundit, është se kemi fituar të drejtën për të fituar Champions League dhe Premier League.”

Është e vështirë. Para lojës sot tifozët e Leeds po tregonin ndjenjat e tyre.”

Lojtarët e Leeds kishin veshur bluza duke thënë ‘Fito atë‘ pranë logos së Champions league dhe ‘Futbolli është për tifozët’ dhe lanë fanellat në dhomën e zhveshjes së Liverpoolit në rast se donin të bashkoheshin në protestë. Kjo e zemëroi Klopp më tepër.

As mua nuk më pëlqen Super League, por nuk flas për klubet e tjera …Unë uroj që Gary Neville të ishte në një vend të nxehtë diku dhe jo atje ku janë më shumë para.”

Ai ishte në Manchester United ku ishin më shumë para dhe tani ai është në Sky ku ka akoma më shumë para. Mos harroni se ne jemi në të njëjtën situatë si ju të gjithë. Ne dje morëm informacionin dhe ne ende duhet të luajmë futboll.”

Neville u përgjigj duke argumentuar se ai dhe Klopp ishin në të vërtetë në marrëveshje, por mbrojti komentet e tij.

“Dje ishte një lutje nga unë për mbrojtjen e futbollit në këtë vend.”

“Zhgënjimi im më i madh ishte me Manchester United dhe Liverpool. Unë mendoj se kam shpërndarë në mënyrë të barabartë kritika për të dy klubet në 24 orët e fundit kështu që nuk e di se cili është problemi.”

Tifozët e disa klubeve protestuan jashtë Elland Road, duke përfshirë djegien e një këmishë të Liverpool, ndërsa tifozët e Të kuqëve shfaqën parulla që kundërshtonin lëvizjen në Anfield.

Një aeroplan fluturoi mbi tokën e Leeds duke thënë ‘Jo Super League’.

Presidenti i Uefa Aleksander Ceferin ka thënë se klubet dhe lojtarët e përfshirë në ESL mund të ndalohen “sa më shpejt të jetë e mundur” nga të gjitha garat e Uefa dhe Kupa Botërore.

Klopp tha për ‘BBC Radio 5 Live’: “Nëse keni menduar, çfarë mund ta përkeqësojë vitin? E gjithë ajo që ka ndodhur, pandemia, të gjitha dëmtimet, gjëra të tjera dhe më pas del kjo. Një sfidë tjetër … por ne do ta kalojmë disi “

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme