F1Kryesore

Strategjia e ardhshme e Ferrarit surprizon Wolff

Toto Wolff ka pranuar befasi në vendimin e Ferrari për të fshirë në thelb të dy sezonet 2020 dhe 2021 për t’u përqëndruar në rregullat e reja të vitit 2022.

Me Carlos Sainz që shkon te skuadra vitin e ardhshëm dhe Charles Leclerc nën kontratë deri në fund të vitit 2024, të tjerët gjithashtu po pyesin se sa të mençur janë komentet e bëra nga kryetari i Ferrari, John Elkann këtë javë.

Njëri prej tyre mund të jetë Gunther Steiner, shefi i ekipit Haas me Ferrari që blen shumë pjesë nga marka legjendare Maranello.

“Unë jam i vetëdijshëm për situatën në të cilën gjendemi dhe shoh se çfarë po bëjnë ata dhe situata në të cilën ndodhen, kështu që unë nuk u befasova shumë nga deklarata e Z. Elkann,” tha Steiner.

“Me siguri nuk është kurrë bukur të dëgjosh që do të jetë e vështirë, por nëse e pranon se do të jetë e vështirë, do të punosh shumë për ta bërë atë më të mirë në të ardhmen.”

Sainz, i cili aktualisht punon në McLaren, gjithashtu tha se komentet e Elkann ishin thjesht “sens i përbashkët”.

Dhe Leclerc citohet nga La Gazzetta dello Sport: “Unë nuk jam i irrituar nga kjo. Ne duhet të jemi të sinqertë.

“Ne e dimë se duhet të punojmë shumë dhe nuk mendoj se është në rregull të shënojmë gishtin në këtë pikë. Ishtë një periudhë e vështirë, por jemi të motivuar të kthehemi në nivelin që duam”, tha ai.

Wolff, shefi i ekipit dominues të Mercedesit, tha në Silverstone kur u pyet për Elkann, “Unë pashë ato komente, por është e vështirë për mua të gjykoj.

A është me të vërtetë e mundur të shkurtosh dy sezone menjëherë, në përgatitje për vitin 2022?

“Nuk na lejohet të fillojmë zhvillimin e makinës së re deri në janar të vitit të ardhshëm, që do të thotë se edhe nëse e shkruani këtë sezon nuk do t’ju japë asnjë avantazh.

“Por unë nuk mendoj se është biznesi im të komentoj planet e Ferrari,” shtoi Wolff.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.