Stefano Domenicali: Njeriu i cili mban në dorë të ardhmen e Formula 1!

Stefano Domenicali ka disa lajme të mira që dëshiron të ndajë.

Për katër Grand Prix me radhë të ndodhura, presidenti i Formula 1 thotë, asnjë person i vetëm brenda komunitetit udhëtues të sportit nuk ka rezultuar pozitiv me koronavirus.

Rezultatet e testimit, thotë ai, janë një rezultat i protokolleve Covid të ndërtuara me kujdes nga F1.

Madje një sukses për drejtimin e një sporti në të cilin udhëtimet e rregullta janë të pashmangshme.

“Po provohet që ajo që po bëjmë është vërtet diçka unike”, thotë Domenicali.

“Numri masiv i njerëzve të përfshirë në F1, tregon një sens të përpjekjes që po bëjmë për të mbrojtur biznesin tonë.”

“Ne po dëshmojmë që, ne po lëvizim duke qenë të sigurt, duke mos krijuar probleme me komunitetet që po vizitojmë dhe duke garantuar atë në të cilin jemi të përfshirë.”

Pandemia e ka bërë atë disa muaj të vështirë për Domenicali që kur 56-vjeçari mori rolin e tij të ri në fillim të vitit.

Garat janë shtyrë dhe anuluar, të tjerët janë zhvendosur përreth, dhe ai proces është ende në vazhdim.

Lufta e vazhdueshme me Covid-19.

F1 ende nuk ka raportuar një rast me Covid në secilën nga garat Portugeze, Spanjolle dhe Azerbajxhan dhe katër në Monako.

Kjo është një shenjë inkurajuese për Domenicali pasi ai synon të drejtojë sezonin më të gjatë të F1 në 23 gara në mes të pandemisë.

Ky numër mbetet objektivi pavarësisht shtyrjes së Çmimit të Madh Australian të hapjes së sezonit, anulimit të garave në Kanada dhe Singapor dhe dyshimeve për disa të tjera.

Pyetja u lidh me sezonin e vitit të kaluar nuk filloi deri në korrik dhe u zhvillua në 17 gara kur plani origjinal ishte për 22 ishte se pse ai vazhdon të bëj presion për kaq shumë grands prix.

Unë dua të mbahen 23 gara sepse ashtu është premtuar,” thotë Domenicali.

Duke thënë se, unë dua të sigurohem që të bëjmë 23 gara me kusht që situata që po jetojmë me Covid nuk do të krijojë kufizime të pamundura në të cilat nuk mund të vrapojmë.”

Ai e pranon që situata është e komplikuar, por ai nuk do të dorëzohem deri në momentin e fundit.

Ka pikëpyetje serioze mbi Grand Prix në Japoni, Meksikë, Brazil dhe Australi, të cilat përbëjnë pjesën më të madhe të organizimit në tetor dhe nëntor.

Opsionet për zëvendësime përfshijnë gara në Turqi dhe Kinë dhe një të dytë në Austin në Teksas, shtëpia e Grand Prix të SHBA.

“Nuk është e lehtë, por ne varemi nga mënyra se si evoluon situata,” thotë Domenicali.

“Do të ishte e lehtë të thuhej se jemi gati të shpallim zëvendësimin e Singaporit sot, por çka nëse Japonia nuk është në kushtet e duhura? Për Japonin vendimin do ta dimë vetëm pas Lojërave Olimpike.”

Ai thotë se për vendimin e Australisë, do të dalin disa lajme më shumë në fund të këtij muaji.

Ata janë duke përgatitur kombinime të ndryshme, duke besuar se nuk është e lehtë, por se është një sfidë e bukur që kanë përpara.

Total
12
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme