Sporting lisbon rikthehet në krYe pas 19 vitesh…

Sporting Lisbon u kurorëzua kampion i Portugalis për herë të parë që nga viti 2002 pas një fitore 1-0 ndaj Boavista.

Paulinho shënoi golin e vetëm të lojës për ekipin e tij në minutën e 36′.

Ata mbeten të pamposhtur duke qëndruar tetë pikë lart Portos me dy ndeshje për të luajtur.

Rezultati gjithashtu shënon fundin e mbajtjes së titullit prej 19 vitesh nga Porto dhe Benfica në Primeira Liga.

Mijëra tifozë qëndronin jasht stadiumit duke përshëndetur ekipin e Ruben Amorim dhe Jose Alvalade para fillimit të ndeshjes.

Sporting, të cilët kanë kapiten ish mbrojtësin e Liverpool Sebastian Coates, dolën në krye të tabelës në fillim të nëntorit dhe kanë mbetur qëndruar të fortë që nga ajo kohë.

Ai mbyll fundin e një sezoni të shkëlqyeshëm për ekipin e Amorim, i cili fitoi Kupën e Ligës në Janar.

Ai rikthehet pas tre vjet pasi një grup mbështetësish sulmuan lojtarët dhe stafin në bazën stërvitore të klubit.

Incidenti çoi në largimin e trajnerit Jorge Jesus, disa anëtarëve të vjetër të skuadrës dhe presidentit të klubit Bruno de Carvalho.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme