FutbollKryesore

Spanja, lojtari i legjendës së Real Madrid shpall pensionin e tij

Ish-portieri i Spanjës dhe Real Madrid, Iker Casillas ka njoftuar pensionimin e tij nga futbolli në moshën 39 vjeç

Casillas, i cili mbaroi ditët e tij të lojës në Porto, fitoi planetin Kupa dhe dy Kampionate Evropiane gjatë një karriere të ndritshme ndërkombëtare.

Ai ngriti pesë tituj të LaLigës dhe për këtë arsye Champions League 3 herë me Realin, duke bërë 725 paraqitje për gjigantët spanjollë gjatë 16 sezoneve midis 1999 dhe 2015.

“Gjëja e rëndësishme është që rruga që të udhëtoni dhe, pra, njerëzit që ju shoqërojnë, jo destinacioni që ju merr”, ka postuar Casillas në Instagram krahas një letre pensioni të gjatë.

“Sepse kjo me punë dhe energji vjen vetëm dhe që unë mendoj se mund të them, pa hezitim, se ka qenë gjurma dhe prandaj destinacioni i ëndrrave”.

Casillas fitoi 167 kapele për Spanjën, duke u betuar vetëm nga Sergio Ramos, dhe ishte kapiten sapo u bënë kampione të botës në 2010 dhe triumfuan në Euro 2008 dhe Euro 2012.

Ai është i dyti në listën e paraqitjeve të të gjitha kohërave për Realin, me vetëm ish-shokun e skuadrës Raul që ka bërë më shumë.

Portieri gjithashtu fitoi dy tituj portugez në Porto pasi la Bernabeu në 2015 por nuk luajti përsëri për klubin pasi pësoi një sulm në stërvitje vitin e kaluar.

Real përshëndeti Casillas sepse portieri më i madh i klubit dhe një ndër lojtarët e tyre më të mirë.

“Real Madrid dëshiron të tregojë vlerësimin, admirimin dhe dashurinë e tij për një nga legjendat më të mira të klubit tonë dhe futbollit botëror,” lexohet në një njoftim për shtyp në faqen e internetit të kampionëve spanjollë.

“Portieri më i mirë brenda historisë së Real Madridit dhe futbollit spanjoll erdhi në shtëpinë tonë kur ai ishte nëntë vjeç.

“Sot, një ndër futbollistët kryesorë të rëndësishëm në historinë tonë 118-vjeçare, një lojtar të cilin ne e duam dhe admirojmë, një portier që ka zmadhuar legjendën e Real Madrid së bashku me punën e tij dhe me sjellje shembullore si brenda ashtu edhe jashtë dyerve, thotë mirupafshim si lojtar me njohuri.

“Iker Casillas i takon zorrëve të Real Madridit dhe mund të jetë i tillë përgjithmonë. Real Madrid dëshiron t’i përcjellë atij dhe familjes së tij dashurinë e klubit tonë. Kjo është klubi i jetës së tij.”

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.