Situata midis Anthony joshua dhe Tyson Fury duket e acaruar…

Anthony Joshua e quajti Tyson Fury “mashtrues” në një shkëmbim komentesh në media sociale pas lajmit se ndeshja e tyre në kategorinë e pesha të rënda mund të ishte e pamundur.

Dyshja dukej e vendosur për një takim të shumë pritur në gusht, por një seancë gjyqësore vendosi që Fury së pari duhet të përballet me amerikanin Deontay Wilder.

“Ju e keni fundosur boksin. Ju gënjeni tifozët. Përdorni emrin tim për famë dhe jo për një luftë,” shkroi Joshua në Twitter.

Si përgjigje, Fury e sfidoi Joshua në një luftë me pa doreza.

Skuadrat që qëndrojnë pas dy luftëtarëve të peshave të rënda britanike janë angazhuar në negociata të gjata për të siguruar një nga luftimet më të mëdha në kategorinë e peshave të rënda për dekada me radhë.

Promovuesi i Joshua, Eddie Hearn ishte i bindur se lufta e tyre ishte dakord, dhe të Dielën, Fury u tha ndjekësve të tij në Instagram se edhe ai ka nënshkruar për 14 gushtit në Arabinë Saudite.

Vetëm 24 orë më vonë, ekipi i Wilder, i cili gjithmonë kishte pretenduar se kishte një kontratë për një luftë të tretë me Fury, dhe zbuloi kontrata e tyre ishte e suksesshme.

32 vjeçari Fury, fitoi titullin botëror të peshave të rënda WBC nga Wilder në një revansh në shkurt 2020 pas një barazimi fillestar.

Të martën, Fury pretendoi se Amerikani, 35 vjeçar Wilder, ka kërkuar 20 milion dollarë për të hequr dorë dhe për të lejuar ndeshjen e Joshua të ndodhë.

Hearn ka deklaruar që situata tani është jashtë kontrollit të tij dhe i ka caktuar skuadrës së Fury një afat deri në fund të javës për të zgjidhur situatën e tyre me Wilder.

“Nëse po zhvillohej një arbitrazh, pse duhet ti lajmërosh botën që po luftojmë! ” shkroi Joshua në një postim si një mesazh për Fury.

Ai gjithashtu refuzoi ofertën e Fury për një “luftën pa doreza derisa njëri të dorzohet’ për 20 milion £ secili.

“Unë do të godas kokën tënde tullac dhe ti nuk do bësh asgjë,” shkroi në Twitter 31 vjeçari Joshua.

Hearn ka pranuar se po shqyrton plane alternative, veçanërisht një garë midis Joshua dhe Oleksandr Usyk të Ukrainës, i cili është sfidues i detyrueshëm për titullin WBO.

Joshua mban rripat WBO, WBA dhe IBF, që do të thotë se një periudhë me Fury do të kishte qenë e para në pesha të rënda për të katër titujt e botës.

Total
8
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme