Sipas Southgate Lojtarët e tij nuk janë veç futbollista…

Thjrrjen e Anglisë për Kampionatin Evropian ishte “diçka e menduar” dhe të jesh me atë skuadrë ka qenë “shumë e pabesueshme”, thotë mbrojtësi Ben White.

23 vjeçari White, bëri debutimin e tij ndërkombëtar në fitoren 1-0 të Austrisë javën e kaluar duke zëvendësuar Trent Alexander-Arnold i cili ishte i dëmtuar.

Para se të thirrje, qendërmbrojtësi i Brighton White nuk kishte qenë kurrë i përfshirë në një skuadër të Anglisë në asnjë nivel.

“Të kaloja në skuadrën përfundimtare ishte e pabesueshme“, tha White.

Ai fillimisht u emërua në skuadrën provizore me 33 persona nga Gareth Southgate.

Sidoqoftë, një dëmtim i kofshës në mbrojtësin kryesor Alexander-Arnold kundër Austrisë hapi një vend ​​dhe megjithëse Jesse Lingard dhe James Ward-Prowse ishin pretendentë të fortë për t’u zgjedhur, White fitoj.

White tha: “Ka qenë shumë surrealiste. Padyshim që nuk e mendoja se do të ndodhte.”

“Është diçka që nuk e kam ndjerë kurrë më parë. Vërtet shumë e vështirë. Është një lajm që normalisht nuk vjen shpesh. Isha pa fjalë dhe ndjehesha i mahnitur.

‘Jo vetëm Futbollistë

Anglia shkon në Euro si një nga të preferuarat, e udhëhequr nga shefi Gareth Southgate i cili ka mbledhur një skuadër rinore që është e mbushur me talente.

Ata shkojnë në ndeshjen hapëse për Euro 2020, por tema e racizmit ende ngelet si një problem i pazgjidhur.

“Lojtarët tanë janë modele,” shkroi Southgate në The Players ‘Tribune, një artikull me titull “I dashur Angli”.

“Dhe, përtej kufijve të fushës, ne duhet të njohim ndikimin që ata mund të kenë në shoqëri. Ne duhet t’u japim atyre besimin për të dalë për shokët e tyre të skuadrës dhe gjërat që kanë rëndësi për ta si njerëz.”

“Unë kurrë nuk kam besuar se duhet të përqëndrohemi vetëm te futbolli.”

“Unë e di që fjalët e mia mbartin peshë, jo për shkak të kush jam, por për shkak të pozitës që mbaj.”

Ai pohon se ka një përgjegjësi ndaj komunitetit të gjerë për të përdorur zërin e tij për problematika të ndryshme, dhe po kështu bëjnë edhe lojtarët.

“Është detyra e tyre të vazhdojnë të bashkëveprojnë me publikun për çështje të tilla si barazia, përfshirja dhe padrejtësia racore, ndërsa përdorin fuqinë e zërit të tyre për të ndihmuar të vënë debate në tryezë, për të rritur ndërgjegjësimin dhe për të arsimuar.”

Total
17
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme