Sipas promoVuesit të Fury Bob Arum, Wilder nuk do tërhiqet…

Deontay Wilder nuk pranon të tërhiqet për të lejuar Tyson Fury të luftojë me Anthony Joshua në gusht, tha promovuesi amerikan i Fury Bob Arum.

32 vjeçari Fury, pranoi të ndeshej me 31 vjeçarin Joshua, në Arabinë Saudite.

Por ekipi i Wilder pas një seancë arbitrazhi e cila arriti në përfundimin se ai kishte të drejtë për tu përballur me Fury për herë të tretë, tashmë ata po kërkojn luftë.

Lufta e fundit është vendosur të zhvillohet në Las Vegas më 24 korrik.

“Nuk ka asnjë shans që Wilder të tërhiqet”, tha Arum për ‘Boxing Social’.

Çfarëdo që të bëjmë, gjykatësi tha se ai kishte të drejtë për ndeshjen e tretë dhe ne do të vazhdojmë me të.

Arum tha se Fury ishte zemëruar kur mësoi se lufta kundër American Wilder do të zhvillohej, duke thënë:

“Ai do të heqë zhgënjimin dhe zemërimin e tij ndaj Wilder dhe ai më thotë se do ta rrëzojë Wilder më shpejt sesa bëri herën e kaluar.

Fury mundi Wilder pas shtatë raunde në Shkurt 2020 për t’u bërë kampion bote në pesha të rënda WBC, 14 muaj nga pasi dyshja ndau një barazim emocionues në një takim të parë.

Një luftë e tretë u planifikua për vitin 2020, por vonesat e shkaktuara nga pandemia Covid-19 dhe një dëmtim i 35 vjeçarit Wilder, e shtynë Fury të përqendrohej në përballjen me Joshua.

Fury tani është i vendosur të luftoj Wilder, ndërkohë promovuesi i Joshua Eddie Hearn thotë se ai duhej të shikoj një “plan B“, që mund të nënkuptojë përballjen e detyrueshme me Oleksandr Usyk.

Arum beson se një përballje midis Fury dhe Joshua mund të ndodhë “në dimër” nëse ata fitojnë në luftimet e tyre përkatëse këtë verë.

Joshua mban rripat WBO, WBA dhe IBF, që do të thotë se një periudhë me Fury do të kishte qenë e para në pesha të rënda për të katër titujt e botës.

Nuk mendoj se do të jetë e vështirë pasi të dy mund të fitojnë, nëse të dy fitojnë, atëherë mund të rinovojmë bisedimet,” tha Arum.

Total
204
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme