Si do veprohet për tifozët pjesëmarrës në Euro 2020?

Tifozët që të marrin pjesë në lojërat e grupeve të Anglisë në Euro 2020 do t’u kërkohet të tregojnë provën e vaksinimit ose një test negativ para hyrjes.

Uefa thotë se mbajtësit e biletave në Mbretërinë e Bashkuar nga mosha 11 vjeç ose më shumë mund të tregojnë prova të vaksinimit që të lejohen.

Ata që nuk janë vaksinuar plotësisht duhet të tregojnë provën e një testi negativ të marrë brenda 48 orëve të mëparshme.

Anglia luan Kroacinë në ndeshjen e tyre të hapjes së grupeve të Dielën.

Mbajtësve të biletave për ndeshjet që zhvillohen në Hampden Park nuk do t’u kërkohet të tregojnë prova të vaksinimit ose një test negativ Covid-19.

Tifozët që jetojnë në Angli duke ndjekur lojëra në Wembley mund të tregojnë statusin e tyre të vaksinimit përmes aplikacionit NHS.

Uefa thotë se “përparësia e saj kryesore” është të ofrojë një turne të sigurt dhe “po punon me qeveritë lokale dhe autoritetet shëndetësore për të siguruar që masat t’i përmbahen udhëzimeve të shëndetit publik“.

Wembley dhe Hampden Park janë ndër 11 vendet në të gjithë Evropën që presin lojërat e Euro 2020.

Të tjerët janë në Romë, Mynih, Baku, Shën Petersburg, Budapest, Sevilje, Bukuresht, Amsterdam dhe Kopenhagë.

Wembley do të presë një maksimum prej 22,500 tifozësh ndryshe 25% të kapacitetit të saj, për ndeshjet e Grupit D të Anglisë kundër Kroacisë, Skocisë dhe Republikës Çeke.

Stadiumi pritet gjithashtu të presë një barazim në 16 të fundit, si dhe gjysmëfinalet dhe finalen.

Total
4
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme