Shtyhet ndeshja Nets-Timberwolves

Loja është shtyrë në ditën e ngjarjeve tragjike në zonën e Minneapolis dje.

Shoqata Kombëtare e Basketbollit njoftoi pas ngjarjeve tragjike në zonën e Minneapolis dje, ndeshja midis Brooklyn Nets dhe Minnesota Timberwolves në Target Center është shtyrë.

Vendimi për shtyrjen u mor nga NBA pas konsultimit me organizatën Timberwolves dhe zyrtarë lokalë dhe shtetërorë.

Daunte Wright, një 20-vjeçar i zi, u qëllua për vdekje nga një oficer policie gjatë një ndalimi në trafik në periferinë Brooklyn Center, një qytet në Minneapolis.

Të Dielën, Daunte Wright, një 20-vjeçar i zi, u qëllua për vdekje nga një oficer policie gjatë një ndalese trafiku në periferinë e Brooklyn Center. Vdekja nxiti protesta të dhunshme të Dielën dhe të Hënën

Media raportoi se loja mund të luhet të Martën në Minneapolis.

Nets janë planifikuar të vizitojnë Philadelphia të Mërkurën, ndërsa Timberwolves do të presë Milwaukee Bucks të Mërkurën.

Tragjedia që përfshinte Wright ndodhi ndërsa gjykimi i ish zyrës së policisë së Minneapolis Derek Chauvin vazhdon në Minneapolis.


Shefi i policisë së Qendrës Brooklyn Tim Gannon tha se të shtënat ndaj Wright ishte “aksidentale”, dhe se oficerja femër kishte për qëllim të përdorte pistoletë.

Kjo situatë e shmangshme është një tjetër kujtesë tragjike e nevojës drastike për ndryshim në trajnimin e zbatimit të ligjit dhe marrëdhëniet policore, posaçërisht brenda komunitetit të Zi.”– thanë antarët e NFL.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme