Shefi i Tottenhamit ‘nuk shikon poshtë’ ndaj Arsenalit

Menaxheri i Tottenhamit, Jose Mourinho thotë se ai është i shqetësuar vetëm për të sfiduar për katërshen më të mirë të Premier League, dhe jo rivalët e veriut të Londrës, Arsenalin, përpara takimit të tyre të Dielën.

Skuadra e Mourinho është shtatë pikë mbi Topçinjtë që shkojnë në ndeshje në Emirates Stadium.

Ata kanë përfunduar mbi rivalët e tyre për katër sezonet e fundit.

“Shikoj lart, nuk shikoj poshtë. Nëse Arsenali do të ishte shtatë pikë para nesh, unë do t’i shikoja ata”, tha Mourinho.

“Por sepse kemi shtatë pikë më shumë se ata, unë nuk e shikoj poshtë.”

Tottenham është i shtati në tabelë dhe ulet pesë pikë pas Chelsea, i cili zë vendin e katërt dhe të fundit të Premier League në Champions League.

Ata kanë fituar pesë ndeshjet e tyre të fundit në të gjitha garat me një rezultat të përgjithshëm 15-1, pas një fitore 4-1 kundër Crystal Palace fundjavën e kaluar dhe fitores së së enjtes në ndeshjen e parë të 16-të së fundit në Ligën e Evropës 2-0 ndaj Dinamo Zagreb.

“Ne shohim gjithmonë në ndeshjen tjetër. Nëse në vend të Arsenalit ishte Villa ose Newcastle, ndeshjet e ardhshme do të luajmë [me] saktësisht të njëjtën ndjenjë, ”shtoi Mourinho, i cili ka fituar të dy takimet e tij me Arsenalin si menaxher i Spurs.

“Ne mendojmë se jemi më të mirë se pozicioni që kemi në tabelë dhe duam të përmirësojmë pozicionin tonë, kështu që na duhen pikë për këtë.

“Nuk ka rëndësi kundërshtari, nuk ka rëndësi nëse është një derbi në Londër. Shtë një ndeshje e Premier League, tre pikë janë për të luftuar dhe kjo është ajo që ne do të përpiqemi të bëjmë “.

Duke adresuar historinë e tij me Arsenalin dhe rivalitetin me ish-shefin e Gunners, Arsene Wenger kur ishte në krye të Chelsea dhe Manchester United, Mourinho tha: “Unë dua të jem i respektueshëm, nuk dua të shkoj në atë drejtim.”

Ai shtoi: “Përkundër rivalitetit mes nesh dhe Arsenalit unë dua të jem i respektueshëm. Arsenali është një klub i madh me një histori të madhe, pak si ne që po përpiqen të ndërtojnë një të ardhme më të mirë. Unë kam respekt total për ta ”.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme