FutbollKryesore

Sevilla, Leverkusen lundrojnë në çerekfinalen e Europa League

Fituesi pesë herë Sevilla bëri punë të lehta të AS Roma kur golat nga Sergio Reguilon dhe Youssef En-Nesyri në pjesën e parë u dhanë atyre një fitore 2-0 ndaj AS Roma dhe i dërguan në çerekfinalen e Europa League të enjten (6 gusht).

Fitorja e Sevilla-s, e reduktuar në një ndeshje të vetme të luajtur në Duisberg, Gjermani, pasi ndeshja e parë u pushua në fillim të shpërthimit të Covid-19, i pa që ata të takoheshin Wolverhampton Wanderers të martën.

Ish-trajneri i Spanjës Julen Lopetegui kaloi përpara ndërsa Reguilon u largua me të kaluar Bruno Perez dhe shënoi me një gjuajtje të zhdrejtë të krahut midis këmbëve të portierit Pau Lopez.

Roma, e cila përfundoi e pesta në Serie A pasi fitoi shtatë nga tetë ndeshjet e fundit të tyre, u duk se ishte përsëri në lojë kur Sevilla goditi përsëri.

Skuadra e La Ligës ndërpreu një sulm të Romës, Lucas Ocampos u lëshua nga e djathta dhe tërhoqi topin mbrapa, për En-Nesyri për tu shndërruar në një rrjetë boshe pak para gjysmës së kohës. Roma e kishte dërguar Gianluca Mancini larg në kohën e lëndimit.

Tetë e fundit do të luhen në katër qytete gjermane si pjesë e mini-turneut, me finalen në 21 gusht në Këln.

Një goditje dënimi në minutën e nëntë nga Raul Jimenez i dha Wolves një fitore 1-0 ndaj Olympiacos, duke i çuar ata në barazim 2-1 mbi dy këmbë.

Meksikani gjithashtu mori fatin e tij me një sulm të egër rabona të shtënë para pjesës së parë që fluturoi sipër. Sidoqoftë, skuadra angleze Premier League nuk e pati aq mirë, pasi arritën në çerekfinalen e tyre të parë evropiane që nga viti 1972.

Olympiakos kishte 62 përqind zotërim të topit dhe pati një gol nga Mady Camara i shkëputur në minutën e 28 pas një vlerësimi të gjatë VAR për offside kundër Youssef El Arabi në ndërtimin e tij.

Bayer Leverkusen gjithashtu shkoi për të mposhtur Rangers 1-0 në shtëpi për të marrë një fitore të gjithanshme 4-1 dhe për të fituar një çerekfinale kundër Inter Milan të hënën.

Moussa Diaby goditi fituesin në minutën e 51-të, duke kontrolluar goditjen e Charles Aranguiz përpara se të gjuante gjuajtjen e tij në çatinë e rrjetës.

FC Basel e përfundoi formacionin kur një gol i vonë nga Fabian Frei u dha atyre një fitore 1-0 ndaj Eintracht Frankfurtit, duke e vendosur skuadrën zvicerane 4-0 në agregat. Të martën ata do të përballen me Shakhtar Donetsk.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.