Ruben Dias i Manchester Cityt u emërua si futbollisti i vitit!

Mbrojtësi i Manchester City, Ruben Dias është emëruar futbollisti i vitit për meshkujt nga Shoqata e Shkrimtarëve të Futbollit.

Reprezentuesi 24-vjeçar i Portugalisë u ble City për rreth 65 milion £ nga Benfica verën e kaluar.

Ai e ka ndihmuar klubin të fitojë Premier League dhe Carabao Cup si dhe të arrijë në finalen e Champions League, në të cilën ata do të luajnë me Chelsea.

“Është një privilegj i madh. Padyshim që nuk mund ta kisha bërë pa suksesin e ekipit,” tha Dias.

“Unë mendoj se marrja e këtij çmimi është shembulli kryesor i mënyrës se si funksionon skuadra jonë, mënyra se si e ndërtojmë lojën tonë.”

“Kjo pasqyron të gjithë bashkëpunimim që kemi në fushë, mënyrën se si ne performojmë dhe shpirtin e ekipit me këta lojtarë.”

FWA tha se Dias ishte një “fitues i duhur“, duke fituar përpara sulmuesit të Tottenhamit Harry Kane dhe Dias ‘ Shoku i ekipit të Manchester City, Kevin de Bruyne.

Dias është lojtari i tretë që fitoi çmimin FWA në sezonin e tij të parë në futbollin anglez, dhe mbrojtësi i fundit që fitoi vlerësimin ishte Steve Nicol i Liverpoolit 32 vjet më parë.

Total
14
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme