e-sportsKryesore

LEC Split Veror – Rogue merr fitore të jashtëzakonshme në prapavijë, duke disaavantazhuar MAD Lions për vendin e parë në vitin 2020 .

Beteja për kurorën e LEC-ut ka egërsuar përgjatë Splitit të Verës së Legjendave të Ligës 2020. Por pas një luftë intensive 35-minutëshe, Rogue mposhti MAD Lions për të mbajtur vendin e parë në sezonin e rregullt.

Në javën e tretë, MAD Lions doli në krye duke vendosur një barazim superior dhe duke e lenë pas ekipin e tyre me lehtësi. Sidoqoftë, u ndje sikur tabelat ishin kthyer për Rogue këtë herë, veçanërisht për shkak të përbërjes së ekipit të tyre.

Rogue zgjodhi një përbërje të shkëlqyeshme me  Steven “Hans sama” Liv mbi Aphelios, ndërsa pjesa tjetër e ekipit zgjodhi kampionë me lëkurë të shkëlqyeshme. Në anën tjetër të Rift, MAD Lions zgjodhi një përbërje me shumë mundësi zhytjeje, por nuk mundi të gjente mundësi të mira angazhimi.

Loja e hershme filloi mirë për Rogue, si zakonisht. Kjo skuadër është e njohur për ndeshjet e tyre më të hershme të cilat kanë qënë tepër të forta dhe ata ishin në gjendje të merrnin disa vrasje pesë minutat e para. Ky fillim i shpejtë ndihmoi në rritjen e epërsisë së tyre në mesin dhe fazën e vonë të lojës, ku ata mposhtën MAD Lions në luftimet e tyre të ndryshme ekipore.

Gjërat përfundimisht filluan të nxehen ndërsa MAD filloi të gjente gjithnjë e më shumë vrasje , veçanërisht në Marek “Humanoid” të AP të Kog’Maw të Brázda. Mesfushori i talentuar ishte forca lëvizëse prapa MAD dhe ai bëri çmos për të çuar ekipin e tij drejt fitores. Sidoqoftë, në fund të lojës, të dy ekipet ishin gati të luftonin për Infernal Soul, i cili soditi  një nga përfundimet më emocionuese të sezonit.

Pas kësaj dhurate mahnitëse nga Rogue, ata tani i kanë dhënë vetes mundësinë për të siguruar vendin e parë në Splitin Veror të LEC. Ata thjesht duhet të mposhtin një ekip të Origenes që kohët e fundit është eleminuar nga beteja në play off.

MAD Lions, nga ana tjetër, do të synojë të sigurojë vendin e parë – dhe një kualifikim automatik të Kupës së Botës – nesër në ndeshjen e tyre kundër Schalke 04. Kjo mund të mos jetë as një detyrë e lehtë, pasi djemtë në blu janë aktualisht në vijën e gjashtë fituese të lojës.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.