Robert lewandowski në minutat e fundit thyen rekordin e Gerd Muller…

Robert Lewandowski i Bayern Munchen shënoi në minutën e fundit të sezonit për të thyer rekordin e 49-vjeçar të Gerd Muller të golave ​​në Bundesliga në një fushatë.

Lewandowski dukej gati i zhgënjyer, por ai arriti të godiste rrjetën në minutën e 90-të duke shënuar golin e tij të 41-të në këtë sezon.

Sulmuesi polak tani ka 53 gola në 46 ndeshje për klubin dhe vendin drejt Euro 2020.

Ekipi vendas shënoi katër herë në pjesën e parë kundër Augsburg.

Manuel Neuer gjithashtu shpëtoi një penallti.

Bayern, i cili mori titullin e nëntë radhazi të Bundesligës, i dha lamtumirë menaxherit të tyre dhe një numri lojtarësh të yjeve që do të largohen këtë verë.

Hansi Flick u emërua në nëntor 2019 dhe pretendoi Champions League, dy tituj të Bundesligës, Kupën e Gjermanisë, Uefa Super Kupën dhe Botërorin e Klubeve gjatë periudhës së tij të drejtimit.

David Alaba dhe Javi Martinez së shpejti janë jashtë kontratës dhe të dy luajtën ndeshjet e tyre të fundit për ekipin, ashtu si Jerome Boateng, i cili u largua nga fusha me lot kur u zëvendësua.

Por dita i përkiste Lewandowski, i cili ishte zënë ngushtë në mënyrë të përsëritur nga portieri i Augsburgut Rafal Gikiewicz, dhe arriti të shënonte në minutat e fundit.

Sulmuesi hoqi fanellën e tij në festë para se të shkonte në anën e fushës për të përqafuar Flick-un që largohej.

Bayern kaloi në epërsi përmes autogolit të Jeffrey Gouweleeuw që në minutën e 9′.

Rezultati u dyfishua pas golit me kokë nga Serge Gnabry nga një distancë e afërt.

Neuer shpëtoi penalltinë e Daniel Caligiuri dhe Bayern shënoi edhe dy gola të tjera në pjesën e parë.

Augsburg arriti të shënonte dy gola me goditjen me kokë të Andre Hahn dhe përfundimin e ftohtë të Florian Niederlechner para se Lewandowski të shënonte goditjen e tij rekord.

Total
197
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme