Robert lewandowksi shkËlqehu mbrëmjen e djeshme…

Bayern Mynih festoi kurorzimin si kampion i Gjermanisë për sezonin e nëntë radhazi ndërsa shënimet e golave nga Robert Lewandowski i ndihmoi ata të thyejnë Borussia Monchengladbach.

Titulli ishte konfirmuar orë më parë pasi sfiduesit më të afërt RB Leipzig humbën ndaj Borussia Dortmund.

Ishte Lewandowski ai që dhuroj 3 gola, ku i pari erdhi në minutën e 2′ të ndeshje.

Më pas ishte Thomas Muller në minutën e 23′ dhe Kingsley Coman i dhanë Bayernit epërsi në pjesën e parë 4-0 së bashku me golin e dytë të Lewandowksi në minutën e 34′.

I treti i Lewandowski erdhi nga një penallti përpara se Leroy Sane të shtonte golin e gjatë përfundimtarë.

Bayern përfundoi me 10 lojtarë kur zëvendësuesi 18-vjeçar Tanguy Nianzou iu dha një karton i kuq i drejtë për një sfidë.

Leipzig, i cili filloi ditën shtatë pikë prapa kryesuesve me tre ndeshje të mbetura, humbi 3-2 ndaj Dortmund.

Anglia Jadon Sancho dyfishoi epërsinë e Dortmund pasi Marco Reus mori golin e parë.

Lukas Klostermann dhe Dani Olmo kaluan në rezultatin 2-2 para se fituesi i Sancho të konfirmonte Bayern si kampion para ndeshjes së tyre me Monchengladbach.

Fitorja e Dortmundit i ngriti ata në vendin e katërt për të rritur shpresat e tyre për t’u kualifikuar në Champions League.

Në prill, Bayern njoftoi se shefi i Leipzig Julian Nagelsmann do të bashkohej me ta me një kontratë pesë-vjeçare në fund të këtij sezoni pasi bosi aktual Hansi Flick tha se donte të largohej nga klubi.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme