Rikthimi I Schumacher pas nëntë vitesh në F1!

Nëntë vjet pasi legjendari Michael Schumacher I dha fund karrierës së  tij vezulluese të Formula 1,
Mik, djali 22-vjeçar i shtatë herë kampionit të botës, do të bëjë harkun e tij të pritur me padurim F1 në  Grand Prix i Bahreinit, pasi ka nënshkruar një marrëveshje shumë-vjeçare me ekipin amerikan Haas.

 I riu gjerman është regjistruar në Akademinë e Famshme të Shoferëve të Ferrarit dhe me shpresën se do  të imitojë suksesin e babait të tij me Scuderia Ferrari, i cili ndihmoi Schumacher të fitojë pesë tituj.

 Dhe kur Schumacher Junior më në fund shkeli në tarracën Sakhir për ngritjen e perdeve 2021 mbrëmjen e djeshme, kishte disa fytyra të njohura.

Në fakt ishin gjashtë shoferë që garuan në garën e fundit të F1 të babait të tij – Grand Brazilian 2012  Prix ​.

Michael Schumacher arriti karrierën e tij  më të mirë pas tre sezoneve të vështira me Mercedes, të cilët në atë kohë ishin ende duke u përshtatur  në këtë sport.

Gara e tij e lamtumirës ishte pa dyshim një rast emocionues, dhe gjashtë shoferë të veçantë shkuan përsëri në Sao Paulo.

Yjet e tanishëm të F1 Lewis Hamilton, Kimi Raikkonen, Sebastian Vettel, Fernando Alonso, Daniel Ricciardo dhe Sergio Perez ishin të gjithë pjesë e këtij GP nëntë vjet më parë.

 Hamilton garoi kundër Schumacher për tre sezone para se ta zëvendësonte atë në Mercedes, ku ai ka arritur një ngritje të jashtëzakonshme.

 Britanikët tejkaluan rekordin e Schumacher me 91 fitore në garë vitin e kaluar, ndërsa barazuan gjithashtu numrin e tij me shtatë tituj botërorë.

Raikkonen, tani 41 vjeç dhe në Alfa Romeo, bëri debutimin e tij 20 vjet më parë me Sauber dhe zëvendësoi shtatë herë kampionin e botës Michael në Ferrari në fund të vitit 2006.

 Spanjolli Alonso, dy herë kampion i cili i dha fund Schumacher pesë titujve të njëpasnjëshëm.

 Kampioni katër herë Botëror Vettel më parë nuk e ka fshehur admirimin e tij për bashkatdhetarin e tij dhe pa dyshim që i pëlqen shansit të garojë së bashku me Mick  Schumacher.

 Schumacher, 52 vjeç, nuk është parë në publik për më shumë se shtatë vjet pasi një aksident me ski në Alpet Franceze e la atë me dëmtime në tru.

 Mick ishte përkrah tij në kohën e aksidentit tragjik.  Gjendja e tij më pas është mbajtur si një sekret i ruajtur nga afër.

 I pyetur për të dhënë një pasqyrëse si babai i tij ndihet, Schumacher tha:

Padyshim, kjo është një lloj pyetje shumë private dhe jo një pyetje për të cilën unë duhet të përgjigjem.Për sa i përket familjes, unë jam këtu vetëm.”– u shpreh ai.


Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme