KryesoreNBA

Rikthimi i Davisit përmbys rezultatin duke e çuar në barazim…

Sulmuesi All-Star mori 31 pikë duke  e ndihmuar Lakers të kompesojë shfaqjen e vakët të James me 10 pikë

Të enjten Lakers dhe Milwaukee Bucks përshpejtuan dhe u zmbrapsën në raundin e parë të play-offit të (NBA).

LeBron James dhe Lakers, të vendosur në vendin e parë në renditjen e Konferencës Perëndimore, e spostuan Portland Trail Blazers 111-88 madje edhe serinë e tyre më të mirë të shtatë.

Anthony Davis, i cili luajti tetë nga 24 xhirimet e natës në humbjen e tyre në Lojën 1, drejtoi Los Angeles me 31 pikë në të shtënat 13-të-21 dhe zbriti 11 borde në 29 minuta në Disney World.

Sulmuesi All-Star u bë i pari, pas Kareem Abdul-Jabbar që shënoi më shumë se 30 pikë në një lojë play-off në më pak se 30 minuta veprim për të kompensuar një natë jashtëzakonisht të qetë për James, i cili shënoi vetëm 10 pikë.

Për sa i përket Davisit, kampioni i trefishtë në NBA tha:

“Ai ishte shumë agresiv që nga fillimi i lojës. Ai e kishte harruar pasivitetin,duke qënë tepër i zënë në kërkimin e të shtënave të tij. Ne e dinim se nuk duhej të bënim kaq shumë gabime në mbrojte. Nëse një ekip ka një strategji mbrojtëse, duhet ta ekzekutoj atë për 48 minuta dhe unë mendoj se kemi bërë një punë të shkëlqyeshme sonte.”

Lakers mbajtën Blazers deri në 40 % e përgjithshëm dhe vetëm 27.6 % nga jashtë harkut, megjithëse problemet me të shtënat në Portland u përkeqësuan nga Damian Lillard .

Roja i All-Star dëmtoi  gishtin e tij të majtë të indeksit – me sa duket kur goditi këmbën e Davis me dorën e tij ndërsa arriti për topin – dhe nuk u kthye në çerekun e katërt të lojës .

Lillard, i cili gjuajti Lakers për 34 pikë në ndeshjen 1, përfundoi këtë herë me 18 pikë.

Edhe pse këmbënguli të ishte ai që do të fillonte  lojën 3 sot, duke thënë se dora e tij ishte “një dhimbje përkëdhelëse”, dëmtimi i tij vjen si një goditje e rëndë për Blazers, të cilët kanë nevojë për maksimumin e tij nëse do të duan të shqetësojnë pretendentët për kampion.

Lojtari i Portland u zgjodh lojtari më i mirë i rifillimit, mesatarisht 37.6 pikë dhe 9.6 asistime në tetë lojëra mbjellëse.

Në Konferencën Lindore,  Giannis Antetokounmpo drejtoi Bucks me 28 pikë dhe 20 kërcime, ndërsa Milwaukee solli intensitetin mbrojtës që i çoi ata në rekordin më të mirë të rregullt të sezonit të NBA.

Pretenduesit e titullit u kthyen nga një humbje në Lojën 1 për të mposhtur Orlando Magic 111-96, duke i tejkaluar kundërshtarët e tyre 57-42 dhe duke “mos i falur” asnjë pikë për çerekun e parë të lojës .

“I gjithë mentaliteti ynë gjatë kësaj loje ishte të dilnim, të luanim së bashku deri në momentin që mund të ndalonim, dhe këtë gjë do e zgjidhnim vetëm në rast fyerjesh. Ekipi bëri një punë të shkëlqyer në tremujorin e parë.”

Dilni sa shumë, luani fort, kërceni topin mbrapa dhe thjesht bëni lojën e duhur”, përfundoi  komentin All-Stars me moton e tij

Qëndrori Brook Lopez, i cili kontribuoi me 20 pikë, shtoi, “Përpjekja ishte padyshim një vlerësim A”.Në lojën 1 ata hynë dhe na tejkaluan, kjo nuk ishte diçka që mund ta lejonim ndaj vepruam”.

Ndërkohë Houston Rockets  dhe Miami Heat morën epërsinë 2-0 në serinë e tyre,respektivisht duke mposhtur Oklahoma City Thunder 111-98 dhe Indiana Pacers 109-100.

 

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.