KryesoreNBA

“Pasditja e karrierës”, VanVleet me 36 pikë në fitoren e Raptors kundrejt Heat.

Fred VanVleet siguroi 36 pikë,duke fituar pikë  jo vetëm në  karrierë,por i dha Toronto Raptors një fitore 107-103 ndaj Miami Heat të Hënën (3 Gusht) në një lojë të rifillimit në NBA pranë Orlando.

Një pro i pazhvilluar i vitit të katërt nga shteti Wichita, VanVleet bëri 8-për-16 nga dysheme, duke përfshirë 7-për-12 në 3-tregues dhe gjuajtje 13-për-13 falas. Ai gjithashtu pati pesë kërcime dhe katër asistime, dhe shtatë 3 pikët e tij vendosën një rekord në karrierë.

Sulmuesi i Raptors, Pascal Siakam kishte 22 pikë, edhe pse u mbajt me vetëm shtatë në pjesën e dytë. Toronto gjithashtu mori 15 pikë nga pankina e Serge Ibaka dhe portieri i pikës fillestare Kyle Lowry përfundoi me 14 pikë, tetë kërcime dhe pesë asistime.

Miami u drejtua nga 25 pikë të Goran Dragicit, pesë kërcime dhe pesë asistime. Heat gjithashtu mori 17 pikë nga Kelly Olynyk dhe 16 pikë nga Jimmy Butler dhe Jae Crowder.

Toronto, i cili drejtoi me jo më pak se tetë pikë në pjesën e parë, u ngrit 23-17 pas një çerek dhe 48-44 pas gjysmës së kohës.

Heat kishte shumë pamje të hapur në gjysmën e parë, por qëlloi vetëm 39.5 % nga dyshemeja, duke përfshirë 5-të-23 në 3-pikë (21.7 %).

Toronto gjuajti vetëm 40.5 % nga dyshemeja në pjesën e parë, por arriti të shënojë 9-për-21 në 3-pikë (42.9 përqind), gjë që bëri një ndryshim të madh.

Në çerekun e tretë, Toronto e zgjeroi epërsinë e saj në 17 pikë, por Miami e ngushtoi deficitin në 84-79 deri në fund të periudhës. VanVleet shënoi 18 vrapime në të tretin.

Heat morën epërsinë e tyre të parë të pjesës së dytë në 3-portierin e Dragicit me 10:12 në të katërt, duke lënë Miami 87-84.

Toronto pastaj u kthye në krye dhe Dragic humbi një gjuajtje të lirë me 40 sekonda për të kaluar, gjë që mund të kishte lidhur rezultatin. Një qarkullim i  Heat nga duart e Butler me 17 sekonda për të shkuar, gjithashtu dëmtoi Miamin. Goditja e fundit ishte një pasim i keq nga Butler me 7.4 sekonda.

Dallimi në lojë ishte gjuajtja me 3 pikë. Toronto ishte 50 % (16-për-32) dhe Miami ishte 31.1 % (14-për-45).

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.