QeveRia irlandeze ende nuk është e gatëshme për të pritur euro 2020 me kapacitet 25%…

Dublin duket se do të humbasë pritjen e ndeshjeve të Euro 2020 këtë verë pasi qeveria irlandeze pranoi se nuk mund të përmbushë kërkesën e Uefa për mbushjen e stadiumeve me 25% të kapacitit.

Turneu i vonuar pritet të organizohet në 12 qytete në të gjithë Evropën nga qershori me Uefa të vendosur për të marrë një vendim për Mynihun, Bilbao dhe Dublin të Premten.

Këto tre qytete nuk kanë qenë në gjendje të garantojnë pjesëmarrjen e spektatorëve sipas kërkesave të UEFA-s.

Ne mendojmë se qershori është shumë shpejt,” tha nënkryeministri irlandez Leo Varadkar.

“Unë mendoj se nëse ata vazhdojnë të insistojnë për të patur 25% të stadiumit të plotë do të jetë e vështirë që të bëhet e mundur, gjë që është për të ardhur keq“.

Ndërsa Republika e Irlandës ka një nga nivelet më të ulëta së pandemis Evropës me Covid-19, qeveria planifikon të rihap sektorët shumë gradualisht sindomos hotelet që planfikohen të hapen vetëm në qershor.

Republika e Irlandës, skuadra e së cilës nuk arriti të kualifikohej për Euro 2020, pritet të presë tre ndeshje të Grupit E midis Polonisë, Sllovakisë dhe Suedisë në Aviva Stadium të Dublinit nga 14 Qershori, pasuar nga një barazim në 16 të fundit.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme