Psg shfaqë interesat e saj për Lionel Messi…

Barcelona ende nuk ka filluar negociatat për rinovimin e kontratës me Lionel Messi dhe Paris St-Germain janë “duke parë nga afër” situatën, thotë eksperti spanjoll i futbollit Guillem Balague.

Sulmuesi 33 vjeçarë argjentinas, i mbaron kontra këtë verë dhe ende nuk ka rënë dakord për zgjatjen e saj.

Një numër lojtarësh mund të largohen nga klubi i La Liga në muajt e ardhshëm.

“Messi do të monitorojë dy javët e ardhshme kur do të merren vendime të mëdha për klubin,” tha Balague.

Messi i dërgoi një email Barcës në gusht të vitit 2020 duke thënë se ai donte të bënte një klauzolë në kontratën e tij, e cila do i lejonte atij të largohej falas.

Por klubi tha se klauzola e tij e lirimit prej 700 milion euro do të duhej të përmbushej.

Në fund të fundit ai qëndroi me gjigantët e La Liga, duke thënë se do të ishte “e pamundur” për çdo skuadër të paguante tarifën.

Messi tha në atë kohë se fakti që ai nuk i tha Barcës se ai donte të largohej para 10 qershorit ishte vendimtar, dhe po të kishte bërë kështu që klauzola e tij e lirimit nuk ishte e mundur të përmbushej.

Menaxheri Ronald Koeman tha se ai shpresonte që Messi të mos kishte luajtur ndeshjen e tij të fundit për Barçën në Nou Camp pas humbjes së tyre në shtëpi me rezultat 2-1 kundër Celta Vigo të Dielën.

Sulmuesit i është dhënë një pushim i hershëm dhe do të humbasë ndeshjen e fundit të sezonit kundër Eibar.

Humbja i dha fund shpresave të tyre për titull dhe do të thotë se ata do të përfundojnë jashtë dy të parëve për herë të parë që nga 2007-08.

“Ai do të duhet të vendosë nëse dëshiron të jetë në klub për disa sezone të tjera pasi po bëhet një rindërtim ose nëse dëshiron të ndihmojë PSG-në për të fituar tituj të Champions League,” shkroi Balague në Twitter.

“Askush nuk mund ta marrë me mend se çfarë do të ndodhë në këtë pikë.”

Barcelona gjeneroi më shumë para se çdo klub tjetër në Evropë gjatë sezonit 2019-20, por prapë kishte rënien e dytë më të madhe të të ardhurave.

Klubi ka grumbulluar borxhe për shkak të pandemisë koronavirus dhe shpenzimeve të mëdha për transferimet e lojtarëve.

Balague beson se lojtarët e “15 deri 17” mund të largohen nga klubi këtë sezon, duke përfshirë qendërmbrojtësin spanjoll Gerard Pique dhe bashkatdhetarin Jordi Alba.

“Mbrojtësit e qendrës janë një nga përparësitë. Klubi dëshiron të kursejë pagat e Pique dhe do të sjellë Eric Garcia,” tha Balague.

“Ata janë gjithashtu të interesuar për Lisandro Martinez Ajax, i cili mund të luajë mbrojtës i mesëm dhe qendror“.

Sulmuesi Sergio Aguero, i cili do të largohet nga kampioni i Premier League Manchester City në fund të sezonit, është një nga synimet e Barcelonës.

Barca gjithashtu do të diskutojë marrëveshjet e mundshme të shkëmbimit me Inter Milan dhe Juventus, me qendërmbrojtësin Hollandez të Juves Matthijs de Ligt.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme