PSG po përpiqet të mbaj fort Mauricio Pochettino…

Paris St-Germain nuk ka ndërmend të lejojë shefin Mauricio Pochettino të largohet nga klubi, thotë gazetari i futbollit Guillem Balague.

Tottenham i ka kërkuar 49-vjeçarit të kthehet në Londrën veriore, ku aty kaloi pesë vjet.

Pochettino ka bërë një përmirësim në marrëdhëniet e tij me kryetarin e ‘Spurs’ Daniel Levy.

“Kthimi në Angli është një synim, por ai ka filluar të planifikojë sezonin e ardhshëm me PSG,” tha Balague.

“PSG nuk ka ndërmend ta lejojë atë të shkojë.”

Në media është dëgjuar se pandemia e koronavirusit, dhe kufizimet e lëvizjes, e ka bërë jetën për Argjentinasin më të vështirë në Paris, pasi gjysma e familjes së tij qëndron në Londër.

Tottenham shkarkoi Jose Mourinho muajin e kaluar dhe kanë marrë kohën e tyre për të gjetur një trajner të përhershëm.

Trajneri i Akademisë Ryan Mason u vu në krye të Tottenhamit për një periudhë të përkohshëme deri në fund të sezonit.

Nën të, Tottenhami humbi finalen e Kupës Carabao ndaj Manchester City dhe përfundoi i shtati në sezonin e Premier League.

Ai është parë prej kohësh si një kandidat për të marrë në Real Madrid, dhe në media thuhet se PSG “me siguri do të marrë një telefonatë” pas dorëheqjes së Zinedine Zidane të Enjten.

Pavarësisht dështimit të PSG-së për të fituar titullin Ligue 1 për të dytën herë në nëntë sezone dhe daljes së tyre në Champions League në fazën gjysmë-finale, besimi te Argjentinasi është ende i lartë në kryeqytetin francez.

Pochettino, i cili luajti për PSG midis 2001 dhe 2003, zëvendësoi Thomas Tuchel si shef në janar.

PSG përfunduan të dytët, një pikë larg kampionëve Lille.

“Ata nuk e fajësojnë atë për mos fitimin e kampionatit dhe kanë parë përmirësime të mëdha në skuadër,” tha gazetari sportiv Balague.

“Ata nuk presin asgjë përveç tij vec fillimin e sezonit të ardhshëm me të.”

Total
17
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme