FutbollKryesore

PSG për herë të parë drejt finales së Champions League, kalon dhe pengesën e fundit .

Sulmuesit Neymar dhe Di Maria shkëlqyen,ndërsa skuadra franceze po shkon për herë të parë në finalen e Champions League

Të Martën me një fitore 3-0, Neymar ka ndihmuar skuadrën e tij, Paris Saint-Germain të arrinte  finalen për herë të  parë të Champions League. Neymar nuk ishte lojtari më i mirë i tyre kundër RB Leipzig.Ai ishte ndihmësi në performancën e ekipit të tij në Lisbonë,edhe pse në vitin e tij të tretë me PSG. Dy sezonet e tij të para në Francë pas transferimit të tij prej 222 milion € (361 milion dollarë) nga Barcelona, u shkatërruan nga lëndimet dhe spekulimet për një rikthim në Spanjë.

Këtë sezon, ai shënoi kundër Borussia Dortmund në 16-tën e fundit, pak para se COVId-19 të izolonte futbollin . Ai shkëlqeu  në fitoren  2-1 në çerekfinalen ndaj Atalanta javën e kaluar, madje edhe më mirë  se ndaj Leipzig.

Ai goditi postin dy herë në pjesën e parë, duke përfshirë një përpjekje të guximshme nga një goditje e lirë nga e djathta ndërsa të gjithë prisnin një kros.

28-vjeçari gjithashtu fitoi goditjen e lirë që çoi në hapjen e Marquinhos, dhe ishte goditja e tij që ngriti Angel di Maria lart për golin e dytë përpara se Juan Bernat të vuloste fitoren.

Ylli tjetër i PSG,  Kylian Mbappé shprehet se Neymar meriton të njihet këtë vit  nga FIFA, si lojtari më i mirë në botë.

“Nëse do të fitojmë Champions League, ai me siguri do të jetë në gjendje të fitojë çmimin,” tha sulmuesi francez. “Ai është i destinuar të fitojë trofe të tilla”

Të Martën, përvec  Neymar dhe Mbappé, dy futbollistët më të shtrenjtë të të gjitha kohërave që grumbulluan tituj, pati shfaqje në të gjithë skuadrën e PSG . Në veçanti Di Maria.

Argjentinasi sapo ishte rikthyer  nga pezullimi  dhe u vendos direkt kundër Leipzig duke shënuar dy gola nga të dyja anët

Ndërsa ai ishte i mprehtë në sulm, ishte mbrojtja e kampionëve francezë që Tuchel vlerësoi.

PSG pranoi vetëm pesë gola në 10 ndeshje, rekordi më i mirë në Ligën e Kampionëve për këtë sezon.

“Asnjëherë nuk isha i qetë, por mënyra se si u mbrojtëm ishte gjithashtu gjëja më e rëndësishme për mua. Kemi pasur një kombinim të mirë midis vendosmërisë,taktikës dhe cilësisë”, tha trajneri gjerman.

 

Shfaqja ishte një kontrast i ashpër midis kolapseve të zemrës dhe humbjeve të afërta që e kishin penguar PSG-në për të kaluar në finale të Champions League. Të Dielën ata do të vendosen në fushë kundrejt Bayern Munich ose Lyon.

PSG më parë ishte eliminuar nga Real Madrid (në vitin 2018) dhe Manchester City (në vitin 2016). Sezonin e kaluar u eleminua me një gol të minutës së fundit nga Manchester United.

Më e dhimbshme ishte eliminimi i skuadrës në vitin 2017 nga Barcelona në 16-tën e fundit, bazuar në një humbje tronditëse 6-1 në Nou Camp.

Kjo humbje u orkestrua nga Neymar. Tani vetëm tre  vjet më vonë, ai është pjesë e një fitoreje që shënon kulminacionin e një projekti,i cili ka datuar që kur Qatar Sports Investments, e fitoi klubin në 2011.

Themeluar në vitin 2009, Leipzig duhej të kishte qënë  i kënaqur për arritjen në radhët e katërta, për herë të parë në historinë  11-vjeçare të klubit të  mbështetur nga Red Bull. “Në fund kundërshtarët ishin thjesht më të mirë se ne, ne duhet ta pranojmë atë,” tha trajneri i RB Leipzig, Julian Nagelsmann. “Ne nuk do të jemi as skuadra e parë dhe as e fundit që do të ndalojmë Naymarin.

Tag

Artikuj relativë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U gjet bllokuesi reklamave

Të lutem, konsidero të çaktivizosh bllokuesin e reklamave për të na mbështetur.