Pse u shty lufta e shumëpritur Eswards-diaz?!

Lufta e shumë pritur midis Leon Edwards dhe Nate Diaz nuk do të zhvillohet më në UFC 262 në maj.

Në vend të kësaj, ajo është shtyrë disa javë në UFC 263.

Burime të shumta konfirmuan lajmin për ‘MMA Fighting’ të hënën pas një raporti fillestar të bërë në media.

Ndryshimi ndodhi pasi Diaz pësoi një dëmtim të vogël gjatë kampit të tij stërvitor që e pengon atë të garoj më 15 maj.

Për fat të mirë, dëmtimi ishte vetëm një pengesë e lehtë dhe ish-sfiduesi i titullit do të jetë gati të shkojë përsëri në UFC 263 më 12 qershor.

Lufta e rrallë me pesë raunde, do jetë me pagese për ndjekjen e saj.

Në të përfshihen disa luftime për titullin, si Izraeli Adesanya vendos rripin e tij të peshës së mesme për të kapur në një revansh kundër Marvin Vettori ndërsa Deiveson Figueiredo dhe Brandon Moreno takohen për herë të dytë për kampionatin në peshën e lehtë.

Këto dy luftime tashmë e kanë bërë UFC 263 një kartelë kryesore luftimi, por lufta Edwards vs. Diaz sigurisht që do të rrisë interesin për ngjarjen, e cila zhvillohet me një turmë të plotë të pranishme.

Përballja me Diaz i jep Edwards mundësinë për të zgjatur serinë e tij të nëntë luftimeve të pamposhtura, e misi nga viti 2016.

Edwards garoi së fundmi në mars, por një goditje aksidentale e syve e detyroi luftën e tij me Belal Muhamed të shpallej një garë.

Sa i përket Diaz, një herë pretendenti për titull “BMF” bën paraqitjen e tij të parë që nga nëntori 2019.

Ai humbi nga Jorge Masvidal nga TKO pas një serie shkurtimesh që rezultuan në atë që mjekët nuk e lejuan atë të vazhdonte.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme