Pse newcastle ka dërguar në gjyq Premier League?!

Pronari i Newcastle Mike Ashley ka ngritur një proces gjyqësor kundër Premier League dhe thotë se është koha që “forcat e errëta të tërhiqen” në lidhje me marrjen e klubit.

Ashley pretendon se Premier League bllokoi marrëveshjen 300 milion £ verën e kaluar dhe po kërkon dëmshpërblim pasi u prish marrëveshja e mbështetur nga Arabia Saudite.

Premier League nuk ka pranuar të japi komente.

Ashley është duke kërkuar dëmshpërblim për humbjen e “fitimit, ose ndryshe, mundësinë“.

Gjithashtu ai kërkon të miratohet një një urdhër që Premier League të ndryshojë vendimin e saj në lidhje me Arabisë Saudite.

Premier League ka reaguar duke pretenduar se nuk e bllokoi shitjen e Newcastle.

Amanda Staveley u tërhoq nga marrëveshja në gusht 2020, por Ashley tha se ai ende shpreson të shesë klubin te të njëjtët blerës.

Klubi tani po kërkon mënyrën e vet për të zgjidhur mosmarrëveshjen e tij me Premier League ndërsa kërkon të arrijë një marrëveshje.

Ashley tha:

Tani është koha që ‘forcat e errët’ që po e pengojnë këtë klub futbolli të largohen“.

Ndërkohë, ‘HM Revenue & Doganers’ ka pezulliar hetimin e saj katër-vjeçar penal për Newcastle në lidhje me pagesat e transferimit për ish-lojtarët.

Drejtori i Newcastle Lee Charnley u arrestua si pjesë e një mashtrimi tatimor në 2017.

Për klubin u pretendua se kishte bërë pagesa “sekrete” për agjentët dhe lojtarët për transferime duke përfshirë ato të sulmuesve Demba Ba dhe Papiss Cisse, plus ish-mesfushorin Moussa Sissoko.

Pas ndërprerjes së hetimit, Ashley tha:

“Pas katër vjetësh që klubi i ishte nënshtruar këtij hetimi, unë jam i kënaqur që hetimi penal tani është ndërprerë”.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme