Pse legjenda e Barcelonës Victor Valdes u kthye në Manchester United?

Ish-portieri i Spanjës kishte aq afër një karrierë perfekte sa smund të imagjinohet, por lëvizja e tij në Old Trafford provoi një katastrofë.


Në skemën e madhe të gjërave, Victor Valdes kishte aq afër një karriere perfekte sa smund të imagjinohej.


Lista e tij e nderimeve në Barcelona – gjashtë tituj të Ligës ,dy Copas del Rey, tre kurora të Ligës së Kampionëve dhe një palë të Kupave të Botës për Klube – është e jashtëzakonshme, dhe legjendat e lojës, nga Xavi te Lionel Messi, nuk mund të flisnin më shumë për të.


Ajo që është e trishtueshme, pra, është se kodi i karrierës së tij u përcaktua nga rëniet e dhomave të zhveshjes, huatë e pafavorshme dhe në fund të fundit pensioni në moshën 35 vjeç – e cila është relativisht e re për një portier.

Valdes nënshkroi për Manchester United në janar 2014 në një transferim falas, pas lirimit të tij nga Barcelona verën e kaluar.


Ai kishte njoftuar një vit më parë se do të largohej nga Barça pas skadimit të kontratës së tij, dhe kishte pritur të nënshkruante për Monaco, por ata u tërhoqën pasi ai grisi ligament e kryqëzuara në mars.


Sidoqoftë, ata ranë dakord të paguanin një pjesë të pagës së tij të United dhe ai u transferua në Old Trafford me një kontratë 18-mujore, gjoja si një mbrojtës i David De Gea.


Valdes fillimisht u shfaq i lumtur që ishte duke i luajtur një shuplakë të dytë spanjollit të ri, duke i thënë MUTV: “Gjithmonë në karrierën time, unë kam luajtur për të ndihmuar shokët e skuadrës, për të ndihmuar trajnerin tim dhe për të ndihmuar të gjithë. Unë jam një pjesë e ekipit.


“Mendoj se tani, në këtë moment, De Gea është portieri më i mirë në botë”.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme