Pse drejtuesi i mclaren daniel Ricciardo ndihet i friksuar për kthimin në garën e monakos ?!!

Drejtuesi i McLaren, Daniel Ricciardo thotë se ai është “i ngazëllyer” për kthimin e Formula 1 në Monaco por i shqetësuar se gara do të ndodhi “e zbrazët” këtë vit.

Monako kaloj një situat të vështirë me pandeminë e koronavirusit vitin e kaluar dhe gara kthehet më 20-23 maj me kufizime për spektatorët.

“Jam shumë i ngazëllyer për të shkuar atje, por jam pak i frikësuar se mos emocionohem shumë“- tha Ricciardo.

Monako ka numër të kufizuar në 7,500 njerëz në ditë për garën këtë fundjavë që vjen, me tribunat që nuk kanë më shumë se 40% kapacitet.

Ricciardo, duke folur për fillimin e një makine speciale të vetme, McLaren që do të kandidojë në garë, shtoi: “Ne do të kemi disa tifozë, e cila është një fillim.

“Ndërtimi, lloji i të ecurit në mes të turmës dhe tifozëve për të hyrë në korsinë e garë, në makinën tuaj, është tashmë një lloj emocionoi para se të hipni në makinë, kështu që rrahjet e zemrës janë shumë të larta.

“Kështu që mbase do të ketë pak më shumë qetësi para stuhisë.”

Australiani jeton në Monako dhe fitoi garën për Red Bull në 2018, por shtoi se gjëja me e bukur ishte të gjithë njerëzit në pistë në fund të ditës duke pirë dhe festuar.

Duke mos pasur përsëri të njejtën gje ndoshta do të ndihet pak bosh.

Për Monakon, McLaren do të pikturojë makinat e tyre me një version të azhurnuar të një dizajni historik dhe historik i bërë i njohur nga partneri i tyre i karburantit dhe lubrifikantëve, Gulf Oil.

Skema e ngjyrave blu dhe portokalli është më e lidhur me makinat sportive Ford GT40 dhe Porsche 917 që fituan në Le Mans në fund të viteve 1960 dhe në fillim të viteve 1970.

McLaren gjithashtu kishte një lidhje historike me kompaninë përpara marrëdhënies së saj aktuale, pasi kishte drejtuar me të në F1 dhe makina sportive në vitet 1970, dhe me klasiken blu dhe portokalli në Le Mans nga 1995-97.

Shoku i tij i ekipit të Ricciardo, Lando Norris, e përshkroi makinën si “të bukur“, duke shtuar:

“Do të jetë makina me pamjen më të bukur në rrjet me një rrugë shumë të gjatë.”

Të dy shoferët do të kenë gjithashtu dizajne të vetme të përkrenareve dhe kostume për garën.

Ferrari dhe shoferi i tyre me origjinë nga Monako, Charles Leclerc janë rivalët e tyre më të ngushtë në secilin.

Është një rivalitet i madh,” tha Brown. “Unë mendoj se Max e ka shtyrë Lewis të rritet”.

Shefi ekzekutiv i McLaren Racing, Zak Brown, tha se lufta e ngushtë e kampionatit midis Lewis Hamilton të Mercedesit dhe Max Verstappen të Red Bull kishte qenë “e shkëlqyeshme për F1” këtë vit.

Dhe Brown parashikoi që herët a vonë të dy pretendentët për titull do të përplaseshin së bashku.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme