Protestat e vazhdueshme në kolumbi, pengesë në zhvillimin e Copa America 2021

Kolumbia nuk do të jetë pjesë e Copa America 2021 pas protesta të vazhdueshme në vend.

Turneu ishte vendosur të mbahej midis Kolumbisë dhe Argjentinës për herë të parë në historinë e tij 105-vjeçare.

Por ka pasur protesta të përhapura kundër qeverisë në Kolumbi, që pengojnë disa ndeshje të Copa Libertadores.

Finalja e turneut me 10 skuadra, e cila do të zhvillohet nga 13 qershor-10 korrik, do të mbahej në Barranquilla.

Konfederata e Futbollit e Amerikës së Jugut i hoqi ndeshjet nga Kolumbia, por më parë refuzoi një propozim për t’i zhvendosur ato në nëntor, duke thënë se ishte “e pamundur“.

“Ne garantojmë realizimin e 2021 Copa America dhe në ditët në vijim do të informojmë për zhvendosjen e ndeshjeve që do të mbaheshin në Kolumbi,” tha Conmebol.

Argjentina ka ofruar të presë të gjithë turneun.

Protestat kanë vazhduar në Kolumbi që nga Prilli pasi qeveria u përpoq të zbatonte një plan të diskutueshëm taksash.

Propozimi u kundërshtua por protestuesit të cilët kanë vazhduar të demonstrojnë kundër brutalitetit të policisë, pagave të dobëta dhe mungesës së mundësive për të rinjtë.

Një numër i ndeshjeve të kupave kontinentale janë zhvendosur nga Kolumbia në Paraguai dhe Ekuador për shkak të protestave.

Kolumbia gjithashtu është goditur rëndë nga pandemia e koronavirusit, me numrin e të vdekurve që tejkalon 83,000 këtë javë.

Argjentina është nën izolim të rreptë në vend deri në fund të muajit Maj

Total
22
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme