Portugalia punoi fortë për një fitore 3-1 ndaj Luksemburgut në kualifikimin e tyre të 3-të të Kupës së Botës Evropiane 2022.

Cristiano Ronaldo shënoi golin e tij të 103-të për Portugalinë pas 4 ndeshje për kombëtaren.

Golat nga Diogo Jota, Cristiano Ronaldo dhe Joao Palninha ndihmuan Portugalinë të sigurojë fitoren pas barazimit të tyre 2-2 kundër Serbisë në takimin e mëparshëm kualifikues.

Fitorja e vendos Portugalinë në vendin e parë në Grupin A përpara Serbisë në një gol-diferencë.


Trajneri i Portugalisë, Fernando Santos bëri një sërë ndryshimesh në formacionin startues duke sjellë Renato Sanchez, Neves, Nuno Mendes dhe Joao Felix.

Sidoqoftë, përkundër zotërimit të topit në pjesën e parë, Portugalia nuk arriti të krijonte raste të qarta për shënimin e golit ndërsa Luksemburgu bëri një lojë një më të mirë në pjesën e parë.


Goditja me kokë e Gerson Rodrigues i dha Luksenburgut një epërsi shokuese në minutën e 34-të.

Sulmuesi devijoi një krosim të shkëlqyeshëm nga Sinani për t’i dhënë atyre mundësinë për të shënuar 1-0.

Portugalia ishte e ngadaltë në fillim dhe nuk arriti të jepte performancën e duhur.


Diogo Jota e shpëtoi Portugalinë përsëri duke shënuar golin e tij të 3-të në 2 ndeshjet e fundit për t’i barazuar në kohën shtesë të pjesës së parë.

Cristiano Ronaldo në minutën e 50’ I dha Portugalisë epërsinë për herë të parë në këtë ndeshje.

Jota dhe Ronaldo nuk arritën të rritnin epërsinë e Portugalisë pasi Luksemburgu solli lojtarët përpara dhe krijoi boshllëqe në pjesën e pasme.


Joao Palninha shënoi golin e tij të parë për Portugalisë pasi erdhi në pjesën e dytë.

Goditja e tij me kokë nga një kënd i Pedro Neto gjeti rrjetën në minutën e 80-të.

Fitorja e çon Portugalinë në shtatë pikë në Grupin A kualifikues, në një nivel me Serbinë, me të cilën në mënyrë të diskutueshme barazuan 2-2 në fundjavë.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme