Play-offi i nba: Newcastle mundi London për të fituar titullin e shtatë

Newcastle fitoi play-offin e BBL me rezultatin 68-66 ndaj London.

Cortez Edwards shënoi 22 pikë dhe Evan Maxwell shëoi 14 në fitoren e shtatë të Newcastle në finalen e play-off.

Orlando Parker shënoi 27 pikë dhe Deandre Liggins shënoi 12 për Londrën, i cili fitoi trofeun BBL këtë sezon.

Newcastle kishte përfunduar i katërti në kampionat këtë sezon dhe u rritën pas eliminimit në gjysmëfinale kundër kampionëve të ligës Leicester.

Londra po luante pa kapitenin e tyre dhe lojtarin e vitit Justin Robinson, i cili u largua pas një dëmtim të gjurit i pësuar gjatë vrapimit të tij në finale.

Kjo dukej se nuk ishte problem, kur ata rritën epërsinë 24-12 në fund të çerekut të parë, me Parker që goditi 15 nga pikët e shënuara.

Por Newcastle, me Rahmon Fletcher që drejtonte ekipin dhe Edwards, goditi 11 nga 14 pikët e para të çerekut të dytë për t’i rikthyer në lojë.

London krijoi një epërsi tjetër prej 12 pikësh në çerekun e tretë ndërsa ish-lojtari i NBA-së, Liggins, e çoi ekipin drejt një titulli të dytë të sezonit, vetëm për gjashtë pikë nga Edwards për ta rikthyer Newcastle në diskutim.

Newcastle vendosi një epërsi të shkurtër në fillim të çerekut të katërt, por rezultatet ishin të barabarta në 66-66 me 1:34 të mbetura.

Edhe pse Newcastle humbi katër gjuajtje të lira në kohën e mbetur, Londra dështoj për të shënuar në katër përpjekjet e tyre të fundit.

Kjo do të thotë që dy goditjet e Edwards nga linja me 46 sekonda të mbetura shënoj fitoren për ekipin e tij.

“Unë mendoj se mbrojtja jonë ishte e pabesueshme dhe ne bëmë një punë të shkëlqyer duke mbrojtur vijën e tre pikëve“, tha trajneri i Eagles Ian Macleod.

“Ne jemi tre nga tre në finale në vitin më të vështirë që shumica prej nesh do të kujtojë ndonjëherë,” shtoi ai, duke iu referuar fitoreve të ekipit të tij në Finalen e Trofeve 2020 dhe finalen e Kupës së Janarit.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme