Play-offi i NBA: Chris Paul i Phoenix Suns vendos rekord…

Gardiani Chris Paul shënoi 17 pikë dhe vendosi një rekord play-off në NBA ndërsa ndihmoi Phoenix Suns në fitoren 123-98 ndaj Denver Nuggets.

36 vjeçari Paul, u bë lojtari i parë që grumbulloi tre ndeshje play-off me 15 asistime dhe pa xhirime.

Një fitore e theksuar u dha Suns epërsinë 2-0 në serinë gjysmëfinale të Konferencës Perëndimore në shtatë më të mirët.

Ishte disfata më e rëndë e Nuggets në këtë sezon, me trajnerin Michael Malone duke e quajtur atë “të turpshëm”.

Devin Booker shënoi 18 pikët më të mira për ekipin për Suns, të cilët tani kanë fituar pesë ndeshje radhazi pas sezonit.

Çdo titullar i Suns shënoi shifra të dyfishta, dhe Paul tha: “Ishte një përpjekje ekipore, edhe një herë.”

Nikola Jokic i Denver, i cili u shpall të Mërkurën si Lojtari më i Vlerësuar i NBA, ishte lojtari më me ndikim i vizitorëve me 24 pikë, 13 kërcime dhe gjashtë asistime.

“Kjo ishte vetëm një performancë e turpshme anasjelltas, nga lart poshtë“, tha trajneri Malone.

“Unë pashë një ekip që donte të ishte këtu, luante me qëllim dhe urgjencë, dhe një ekip që nuk donte të ishte këtu dhe luante pa urgjencë.”

Ndeshja e tretë do të luhet në Denver të Premten.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme