Play-offet në NBA: Phoenix Suns po i afrohen më tepër finales!

Phoenix Suns u afruan më afër finales së Konferencës Perëndimore të NBA pasi kaluan 3-0 në Denver Nuggets në gjysmëfinale.

Devin Booker shënoi 28 pikë ndërsa Chris Paul shënoj 27 pikë në fitoren 116-102.

Suns kanë fituar gjashtë ndeshje radhazi play-off dhe kanë arritur në finalen e konferencës për herë të parë që nga 2009-10.

Ndërkohë Philadelphia 76ers lëvizën 2-1 përpara në serinë e tyre gjysmëfinale të Konferencës Lindore.

Joel Embiid kishte 27 pikë, nëntë kërcime dhe tetë asistime ndërsa vizitorët mundën Atlanta Hawks me 127-111.

Suns filluan fuqimisht kundër Nuggets në lojën e tyre dhe ishin 21-8 përpara në fillim dhe 37-27 përpara pas çerekut të parë.

Nuggets e kthyen atë përsëri në gjurmët 59-55 në pushim, por kundërshtarët e tyre dominuan pas kësaj.

Nikola Jokic kishte 32 pikë, 20 kërcime dhe 10 asistime për Nuggets natën kur ai mori çmimin e tij më të vlefshëm në NBA.

Në Atlanta, 76ers zhvilluan një performancë të fortë në çerekun e tretë për t’i dhënë fund rreshtit të fituesve në shtëpi me 13 ndeshje.

Embiid dhe shoku i tij i skuadrës Ben Simmons shënuan secili nga 11 pikë ndërsa ata kaluan më shumë se Hawks 34-19 përpara çerekut të fundit.

22 pikët e Tobias Harris e panë atë të shënonte 20 pikë për ndeshjen e gjashtë radhazi ndërsa Simmons përfundoi me 18 pikë dhe shtatë asistime.

Ndeshja e katërt është të hënën në Atlanta.

Total
1
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme