Play-offet në NBA: Milwaukee Bucks mposhtin Brooklyn Nets ndërsa Utah Jazz mundi LA Clippers

Jrue Holiday shënoi në 11.4 sekonda e fundit ndërsa Milwaukee Bucks ringjalli shpresat e tyre në play-off në NBA me një fitore të ngushtë 86-83 ndaj Brooklyn Nets.

Bucks u përballën me 3-0 poshtë në gjysmëfinalen e tyre më të mirë të shtatë në Konferencën Lindore, pasi zvarritën me tre pikë në 83 sekonda të mbetura.

Por rezultati i vonë i Holiday kryesoi një kthim të tyre për ta çuar atë në 2-1.

37 pikët e Donovan Mitchell ndihmuan që Utah Jazz të mposhtte Los Angeles Clippers me rezultatin 117-111 për të shkuar në epërsi 2-0.

Jazz prodhoi fitoi ndeshjen e tyre të gjashtë radhazi pas sezonit për të marrë drejtimin e gjysmëfinales së tyre të Konferencës Perëndimore.

Ata kryesonin me 21 pikë në çerekun e fundit para se Clippers të luftonin me Reggie Jackson, Paul George dhe Kawhi Leonard të gjithë duke shënuar 20 pikë plus.

Clippers madje morën epërsinë me gjashtë minuta para se të mbaronte ndeshja nga një tubim i vonë nga Jazz.

Ndeshja e tretë është në Los Angeles të Shtunën.

Fitorja e Bucks erdhi pas një paraqitje shumë më agresive sesa kishin prodhuar në hapjen e dy ndeshjeve gjysmëfinale të Konferencës.

Ata filluan fuqishëm, duke kaluar në epërsi 30-11 pas tremujorit të parë.

Por Nets u kthyen në çerekun e dytë dhe zvogëluan deficitin në katër pikë në gjysmëlojë.

Prej atëherë, palët mezi mund të diferencoheshin para rezultatit fitues të Holiday.

Zemrat e Bucks ishin në gojë, kur përpjekja e Kevin Durant me tre pikë në zhurmë u tërhoq nga buza, duke shmangur nevojën për kohën shtesë.

Khris Middleton shënoi 35 pikë dhe Giannis Antetokounmpo 33 për të kënaqur turmën vendase por asnjë lojtar tjetër i Bucks nuk arriti shifra të dyfishta

“Ne kishim nevojë për atë lojë nga ai, dhe ai e arriti atë. Dhe ishte e madhe,” tha trajneri i Bucks, Mike Budenholzer.

Loja e katërt është të Dielën.

Total
7
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të ngjashme